Herbatka z kopru włoskiego - nie tylko dla dzieci!

Patrycja
Zdrowie
15.03.2021 11:52
Herbatka z kopru włoskiego - nie tylko dla dzieci!

Herbata z kopru włoskiego kojarzy nam się przede wszystkim z napojem przeznaczonym dla niemowląt, kobiet w ciąży i karmiących mam. Przynosi on ulgę, jeśli dokuczają im dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto jednak zwrócić uwagę na wszystkie właściwości kopru, dzięki którym jego zastosowanie jest naprawdę szerokie.

Zdjęcie Herbatka z kopru włoskiego - nie tylko dla dzieci! #1

 

Łagodzenie zaburzeń trawiennych to nie jedyna prozdrowotna właściwośc herbaty z  kopru włoskiego. Regularne picie dwóch kubków dziennie przynosi całą masę korzyści dla zdrowia. Sprawdźmy, dlaczego warto po nią sięgać.

Właściwości

Lecznicze właściwości kopru wynikają z zawartych w nim składników odżywczych. Wraz z herbatą dostarczamy organizmowi witaminy A, C, E, K i z grupy B, a także minerałów takich jak potas, żelazo, wapń i magnez i cynk, a ponadto nienasyconych kwasów tłuszczowych i flawonoidów.

Już w starożytnej Grecji ceniono sobie napój przygotowywany na bazie kopru włoskiego, który miał zapewniać długowieczność i fizyczną siłę. Zarówno nasiona, bulwy, jak i liście tej rośliny wykorzystywane są od lat w kuchni na rozmaite sposoby.

Zdjęcie Herbatka z kopru włoskiego - nie tylko dla dzieci! #2

 

Działanie

Herbata z kopru włoskiego ma przede wszystkim szerokie działanie na wszelkiego rodzaju problemy ze strony układu pokarmowego:

  • Zwalcza kolkę
  • Pomaga przy wzdęciach
  • Łagodzi niestrawności
  • Chroni i regeneruje ściany żołądka
  • Łagodzi bóle żołądka
  • Zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego
  • Wzmaga apetyt
  • Reguluje perystaltykę jelit
  • Zwiększa wydzielanie żółci

Jednak układ trawienny to nie jedyne pole gdzie właściwości lecznicze kopru się sprawdzają. W innych przypadkach koper włoski także znajdzie zastosowanie.

Koper włoski wykazuje działanie przeciwbakteryjne i może być stosowany w profilaktyce zakażeń bakteryjnych. Ma działanie moczopędne i obniżające ciśnienie krwi. U kobiet karmiących może zwiększać laktacje, a u pań zmagających się z objawami menopauzy zmniejszać  nieprzyjemne symptomy, a u kobiet miesiączkujących zmniejsza bolesne dolegliwości.

Ponadto koper włoski działa antyseptycznie w obrębie układu oddechowego i delikatnie wykrztuśnie. A w połączeniu z działaniem przeciwgorączkowym napotnym staje się świetnym napojem stosowanym w przeziębieniu. Picie herbaty z kopru włoskiego polecane jest także osobom chorym na cukrzycę i z  insulinoopornością, a ponieważ ta reguluje poziom cukru we krwi.

Przygotowanie

Zaparzenie herbaty z kopru włoskiego to niezbyt skomplikowane przedsięwzięcie. Pamiętajmy jednak, że, mimo iż herbata występuje w wielu formach (np. granulki), to warto wybrać klasyczne zioła lub te zamknięte w torebce. Po zalaniu ziół wrzącą wodą należy je parzyć pod przykryciem przez najmniej 10 minut.

Zdjęcie Herbatka z kopru włoskiego - nie tylko dla dzieci! #3

Ważne

Z uwagi na to, że regularne picie herbaty z kopru włoskiego może mieć wpływ na wzrost poziomu estrogenu, kobiety w ciąży nie powinny sięgać po ten napój zbyt często.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną