- Czas gotowania: 45 min
- Czas przygotowania: 20 min
Składniki
-
4 jajka,
-
2 szklanki mąki (pszennej),
-
1 łyżeczka sody oczyszczonej,
-
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
-
1/2 szklanki orzechów włoskich/laskowych,
-
1/2 szklanki rodzynek,
-
2 łyżki kakao,
-
3-4 jabłka (użyłam renety dość kwaśnych),
-
1 łyżka cynamonu,
-
ew. 1 łyżka przypraw korzennych,
-
1 szklanka drobnego cukru do wypieków,
-
ok. 8 łyżek stopionego masła,
-
szczypta soli,
-
kilka orzechów włoskich/rozdrobnionych migdałów do ozdoby.
polewa:
-
2 tabliczki mlecznej/gorzkiej czekolady,
-
odrobina masła.
Przepis
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę wraz z proszkiem do pieczenia i sodą przesiewamy do miski, dodajemy szczyptę soli, mieszamy. Masło roztapiamy, odstawiamy do przestudzenia. Rodzynki zalewamy wrzątkiem, odcedzamy po ok. 5 min. moczenia. Orzechy włoskie siekamy (zazwyczaj przekładam je do woreczka śniadaniowego (bez łupin), zawijam w ściereczkę i rozdrabniam za pomocą tłuczka do mięsa). Jabłka obieramy, wykrajamy gniazda nasienne, trzemy na tarce o dużych oczkach. Dodajemy cynamon. Jajka ubijamy z cukrem na bardzo puszystą masę. Stopniowo dodajemy przestudzone, roztopione masło, ciągle mieszając na średnich obrotach miksera. Dodajmy suche składniki: mąkę z resztą wymieszanych składników, delikatnie mieszamy do połączenia składników. Dodajemy jabłka, rodzynki i orzechy. Ponownie delikatnie mieszamy już tylko łyżką. Piekarnik nagrzewamy do 180°C. Blaszkę o wymiarach 20x30 cm wykładamy papierem do pieczenia, wylewamy ciasto, pieczemy ok. 45 min. do suchego patyczka. Po upieczeniu ciasto wyjmujemy, studzimy. Następnie kroimy ciasto w kostkę. Polewa: w kąpieli wodnej rozpuszczamy 2 tabliczki czekolady (jaką lubimy, ja wolę gorzką), dodajemy odrobinę masła. Polewę wykładamy silikonową łopatką, równomiernie rozprowadzamy po całym cieście na każdej pokrojonej kostce ciasta. Dekorujemy orzechami.