Z bazy CEPiK zniknie 7 mln pojazdów! Sprawdź, czy Twoje auto jest na liście!

Justyna
Prawo
27.05.2024 21:16
Z bazy CEPiK zniknie 7 mln pojazdów! Sprawdź, czy Twoje auto jest na liście!

Za dwa tygodnie Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przejdzie rewolucję. Ta drastyczna zmiana dotknie miliony kierowców w Polsce. Czy Twoje auto jest na liście?

Auta znikną z bazy

W bazie CEPiK znajduje się obecnie 41,7 miliona pojazdów, w tym 26,7 miliona samochodów osobowych. Jednak już 10 czerwca 2024 roku liczba ta znacznie się zmniejszy. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że z bazy CEPiK zniknie 7,16 miliona pojazdów.

Zmiany te są wynikiem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania skutków kradzieży tożsamości. W ramach nowych przepisów, z bazy usunięte zostaną pojazdy, które:

 • Były zarejestrowane przed 14 marca 2005 r.
 • Nie mają ważnego przeglądu technicznego.
 • Nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia OC przez co najmniej 10 lat, licząc do 10 czerwca 2024 roku.

Wspomniana liczba może jednak ulec zmianie, ponieważ obywatele mają jeszcze szansę podjąć działania, które pozwolą ich pojazdom pozostać w rejestrze. Dlatego warto już teraz sprawdzić, czy Twój samochód jest na liście pojazdów do usunięcia.

Status Twojego pojazdu

Urzędy mają obowiązek poinformowania właściciela pojazdu o planowanym automatycznym wyrejestrowaniu. Nie jest jednak wymagane wysyłanie indywidualnych powiadomień. Informacje o pojazdach przeznaczonych do usunięcia publikowane są w formie publicznych obwieszczeń na stronach internetowych odpowiednich wydziałów komunikacji. Obwieszczenia te zawierają numery rejestracyjne pojazdów, które zostaną wykreślone z CEPiK 10 czerwca 2024 roku.

Kierowcy mogą również sami sprawdzić, czy ich pojazd zostanie usunięty z rejestru. Wystarczy sprawdzić datę pierwszej rejestracji samochodu w kraju, a następnie udać się z dowodem rejestracyjnym do odpowiedniego wydziału komunikacji. Tam urzędnik będzie mógł zweryfikować status pojazdu w bazie danych.

Ponowna rejestracja

Jeśli okaże się, że Twój samochód znajduje się na liście do usunięcia, istnieje możliwość jego ponownej rejestracji. Po pierwsze, Twój samochód musi przejść badania techniczne. Wizyta w stacji kontroli pojazdów jest niezbędna, aby upewnić się, że auto jest sprawne technicznie i spełnia wszystkie wymagane normy. Po drugie, musisz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Dopiero po spełnieniu tych wymogów można ponownie zarejestrować pojazd w CEPiK. W tym celu należy udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji z kompletem dokumentów:

 • dowodem rejestracyjnym,
 • zaświadczeniem o pozytywnym wyniku badań technicznych,
 • polisą ubezpieczeniową.

 

Kluczowe Punkty
 • CEPiK przejdzie rewolucję za dwa tygodnie.
 • 10 czerwca 2024 roku z bazy CEPiK zniknie 7,16 miliona pojazdów.
 • Usunięte zostaną auta zarejestrowane przed 14 marca 2005 r., bez ważnego przeglądu technicznego i obowiązkowego ubezpieczenia OC przez co najmniej 10 lat.
 • Właściciele pojazdów mogą podjąć działania, aby ich auta pozostały w rejestrze.
 • Informacje o pojazdach przeznaczonych do usunięcia publikowane są w formie publicznych obwieszczeń.
 • Możliwość ponownej rejestracji pojazdów po spełnieniu określonych wymogów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną