Z Polski powoli znikają apteki! Zamknięto setki placówek. Oto powód

Agnieszka
Newsy
17.05.2024 12:51
Z Polski powoli znikają apteki! Zamknięto setki placówek. Oto powód

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej informuje, że z rynku znika coraz więcej aptek. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że apteki nie są w stanie zaoferować pracownikom takich warunków, jakich oni oczekują.

O 100 aptek mniej w 2024 roku

Marek Tomków, pełniący funkcję prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, w rozmowie z “Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku z rynku zniknęło prawie 100 aptek. 

Oznacza to trend rosnący, w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Wtedy w pierwszym kwartale 2023 roku zlikwidowano 60 aptek. Zauważono też, że wzmożone likwidowanie aptek ma miejsce już od czasów pandemii. Od tamtego okresu z rynku ubyło 1300 placówek.

Polacy tracą zainteresowanie zawodem farmaceuty

Dziennik zauważa, że ofert pracy dla farmaceutów przybywa. Mimo tego, coraz mniej osób jest zainteresowanych wykonywaniem tego zawodu. Co więcej, wykwalifikowane osoby nie podejmują pracy w Polsce, gdyż firmy nie są w stanie sprostać ich oczekiwaniom finansowym. Często więc farmaceuci wyjeżdżają na zachód, gdzie oferta dla specjalistów w tej dziedzinie jest zdecydowanie lepsza. 

Brak kandydatów do wykonywania tego zawodu jest jedną z głównych przyczyn zamykania się aptek.

Ile zarabiają w Polsce farmaceuci?

Jak pokazują wyniki badania, niespełna połowa magistrów zarabia w obecnym miejscu pracy między 5701 zł a 8500 zł netto. Ponad 1/3 określiła swoje zarobki w widełkach 4601 zł a 5700 zł netto. W badanej grupie techników najliczniejsza grupa (43 proc.) zarabia aktualnie między 3601 zł a 4500 zł netto, z kolei 36 proc. określiło swoje zarobki pomiędzy 2601 zł a 3600 zł netto. - informuje rynekzdrowia.pl, powołując się na wyniki badań przeprowadzonych przez Medivacant. 

A ile farmaceuci chcieliby zarabiać na godzinę? Z tego samego badania wynika, że najwięcej magistrów oczekiwałoby wynagrodzenia nie mniejszego niż 56 zł netto – 35 proc. chciałoby zarabiać pomiędzy 56 – 65 zł/h, a 43 proc. powyżej 66 zł/h.

 

 

Kluczowe Punkty
  • Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej informuje o rosnącej liczbie zamykanych aptek.
  • W pierwszym kwartale bieżącego roku z rynku zniknęło prawie 100 aptek.
  • Od czasów pandemii z rynku zniknęło 1300 aptek.
  • Coraz mniej osób jest zainteresowanych zawodem farmaceuty.
  • Wykwalifikowani farmaceuci często wyjeżdżają na zachód z powodu lepszych warunków pracy.
  • Brak kandydatów do pracy jako farmaceuci jest główną przyczyną zamykania aptek.
  • Zarobki farmaceutów w Polsce wahają się między 4601 zł a 8500 zł netto.
  • Farmaceuci chcieliby zarabiać na godzinę między 56 zł a 65 zł netto.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną