Jest ostateczna decyzja w sprawie "czternastek"! Podano terminy, kwoty i zasady na 2024 rok!

Agnieszka
Biznes i finanse
17.05.2024 9:34
Jest ostateczna decyzja w sprawie "czternastek"! Podano terminy, kwoty i zasady na 2024 rok!

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało jakiś czas temu propozycję terminu wypłacania emerytom “czternastek” w 2024 roku. Podano też kwotę dodatkowego świadczenia. Teraz Kancelaria Premiera ostatecznie zatwierdziła zasady dotyczące 14. emerytury. 

Kiedy wypłata “czternastek” w 2024 roku?

Resort rodziny proponował już jakiś czas temu, aby w 2024 roku 14. emerytura była wypłacana w takim samym terminie, jak rok temu. Kancelaria Premiera poinformowała, że przystała na tę propozycję i "czternastka" zostanie wypłacona emerytom we wrześniu. 

Ile wyniesie “czternastka” w 2024 roku?

W projekcie resortu rodziny zaznaczono też, że czternasta emerytura będzie wynosiła co najmniej tyle, ile obecnie wynosi emerytura minimalna obowiązująca od 1 marca 2024 roku. 

Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ostatecznie ma wynosić 1780,96 zł brutto.

"Rząd zdecydował, że kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. czternastka, zostanie wypłacone we wrześniu 2024 roku. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Czternastkę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów"  - informuje Kancelaria Premiera. 

W projekcie znajduje się jednak informacja, że świadczenie to będzie mogło być wyższe. Z tej furtki rząd będzie mógł skorzystać nie później niż do 31 października danego roku.

Wysokość “czternastki” nie jest taka sama dla wszystkich

Czternasta emerytura, co do zasady, będzie wynosić tyle, ile minimalna emerytura. Tak będzie jednak tylko w przypadku osób, które pobierają świadczenie emerytalne w kwocie nieprzekraczającej 2900 zł brutto.

Co więc z emerytami, którzy pobierają wyższe świadczenia?

Osobom, których świadczenie wyniesie między 2900 a 5500 zł brutto, wysokość "czternastki" zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Wynika z tego też fakt, że osoby, których emerytura jest wyższa niż 5500 zł brutto w ogóle nie otrzymają “czternastki”. 

Czy trzeba składać wniosek?

Warto przypomnieć, że czternasta emerytura to świadczenie wypłacane automatycznie. Oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam, bez konieczności składania żadnego wniosku, wypłaci emerytom pieniądze na konto.

ZUS samodzielnie także ustali kwotę, jaką dany emeryt powinien dostać. Jeśli jego podstawowe świadczenie przekracza 2900 zł brutto, to otrzyma “czternastkę” pomniejszoną o kwotę przekraczającą ten pułap. 

Kluczowe Punkty
  • Termin wypłaty czternastek w 2024 roku to wrzesień.
  • Kwota czternastej emerytury w 2024 roku wyniesie co najmniej tyle, co minimalna emerytura od 1 marca 2024.
  • Różnicowanie kwoty czternastki w zależności od wysokości emerytury.
  • Automatyczna wypłata czternastki przez ZUS bez konieczności składania wniosku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną