Przymocowane nakrętki obowiązkowe od 1 lipca! Sprawdź, co się stanie, jeśli je oderwiesz!

Justyna
Prawo
28.05.2024 20:02
Przymocowane nakrętki obowiązkowe od 1 lipca! Sprawdź, co się stanie, jeśli je oderwiesz!

Od 1 lipca 2024 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowe prawo dotyczące opakowań. Zmiany te budzą wiele pytań i kontrowersji, szczególnie wśród tych, którzy regularnie korzystają z plastikowych butelek. Czego możemy się spodziewać po tych nowych przepisach?

Nowe przepisy wchodzą w życie

Nowe prawo, wynikające z wprowadzenia tzw. "dyrektywy plastikowej" (dyrektywy SUP - Single-Use Plastics), nakłada obowiązek przymocowania nakrętek do butelek i kartonów. Zmiana ta ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska poprzez zapewnienie, że wszystkie elementy opakowania, w tym nakrętki, będą ponownie przetwarzane razem.

Decyzja ta jest odpowiedzią na problem, jakim jest niewłaściwa segregacja odpadów, prowadząca do trafiania małych plastikowych elementów na wysypiska lub do środowiska naturalnego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że nakrętki są często zbyt małe, aby maszyny sortujące mogły je wykryć, co skutkuje ich niedostatecznym przetwarzaniem. Dzięki nowym przepisom, całość opakowania będzie poddawana recyklingowi, co jest krokiem w stronę bardziej ekologicznej przyszłości.

Konsekwencje odrywania nakrętek

Co jednak stanie się, jeśli ktoś oderwie nakrętkę od butelki? Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja, że prawo nie zabrania odrywania nakrętek przez użytkowników. Niemniej jednak, odradza takie działanie. Oderwana nakrętka może zostać zgubiona, co zmniejsza szanse na jej ponowne przetworzenie.

Resort zaleca, aby przed wyrzuceniem butelki do żółtego pojemnika na plastik, zgnieść ją i ponownie zakręcić nakrętkę. Dzięki temu zwiększamy prawdopodobieństwo, że wszystkie elementy opakowania trafią do recyklingu. Jest to mały krok, który każdy z nas może podjąć, aby pomóc w ochronie środowiska.

Zbiórki charytatywne

Wprowadzenie nowych przepisów wywołało również obawy dotyczące zbiórek charytatywnych. Wiele organizacji oraz osób prywatnych angażowało się w takie inicjatywy, zbierając nakrętki na cele charytatywne, aby wspierać różne fundacje czy akcje pomocowe.  Ministerstwo wyjaśnia, że choć nowe przepisy wymagają przymocowania nakrętek do butelek, to nie zabraniają odrywania ich przez użytkowników i zbierania na cele charytatywne.

Chociaż nowe przepisy mogą wydawać się problematyczne dla tych inicjatyw, to istotne jest, aby pamiętać o szerszym celu ekologicznych zmian. Ministerstwo podkreśla, że działania mające na celu ochronę środowiska nie wykluczają możliwości kontynuowania zbiórek charytatywnych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną