Zła wiadomość dla klientów Temu i AliExpress! Czy to koniec tanich zakupów z Chin?!

Martyna P.
Podatki
16.05.2024 10:45
Zła wiadomość dla klientów Temu i AliExpress! Czy to koniec tanich zakupów z Chin?! źródło okładki: Autorstwa WrS.tm.pl - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123449230

Platformy sprzedażowe Shein, Temu oraz AliExpress cieszą się sporą popularnością wśród Polaków. Okazuje się, że zakupy u tych chińskich gigantów niedługo nie będą już tak korzystne. Głos w sprawie zabrał wiceminister finansów Jarosław Neneman.  

 

Dodatkowy podatek od zakupów z Chin?  

Mężczyzna udzielił wywiadu na antenie TOK FM. Podczas rozmowy zdradził, że rząd NIE ma w planach wprowadzenia dodatkowego podatku na zagraniczne platformy e-coemmerce takie jak Shein, czy Temu. Wiceminister finansów podkreślił, że wprowadzenie dodatkowego podatku jest mało prawdopodobne.  

 

Zdjęcie Zła wiadomość dla klientów Temu i AliExpress! Czy to koniec tanich zakupów z Chin?! #1
Autorstwa WrS.tm.pl - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123449230

Celem jest jednak uszczelnienie systemu  

Rząd chce jednak uszczelnić system. W planach jest wprowadzenie podatku VAT na wszystkie produkty, niezależnie od ich wartości.  

“Sprzedaż przez różne platformy, często nie jest obciążana VAT-em. Chcemy to zmienić. Chcemy, żeby wszystko, co kupujesz, niezależnie czy to kosztuje 5 zł, czy 50 zł, było uczciwie obciążane podatkiem VAT. Widzimy tu sporo nieprawidłowości “ - zakomunikował wiceminister Jarosław Neneman podczas wywiadu.  

 

Równe warunki dla wszystkich  

Temat wdrożenia równych, konkurencyjnych warunków dla wszystkich sprzedawców zostanie poruszony na europejskim forum.  

Wiceminister Finansów rozmawiał już z premierem o planie działania, który ma ograniczyć nieuczciwą konkurencję ze strony zagranicznych platform sprzedażowych w sieci.  

 

Kilka słów o chińskich gigantach  

Temu to nowa platforma e-commerce oferująca szeroki asortyment produktów, takich jak elektronika, odzież, akcesoria do domu i kosmetyki. Wyróżnia się personalizacją zakupów poprzez zaawansowane algorytmy analizujące preferencje użytkowników, a także programem lojalnościowym, który nagradza klientów punktami wymienialnymi na rabaty. Bezpieczeństwo transakcji jest priorytetem, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii szyfrowania.  

Shein to globalny gigant specjalizujący się w modzie. Oferuje tysiące produktów odzieżowych, w tym ubrania, buty i akcesoria, często w atrakcyjnych cenach dzięki regularnym promocjom. Szybka wysyłka i różne opcje dostawy, w tym ekspresowe, przyciągają klientów na całym świecie. Shein aktywnie angażuje użytkowników poprzez media społecznościowe, zachęcając do dzielenia się zdjęciami zakupionych produktów i organizując konkursy.  Firma została założona w 2008 roku w Nanjing przez Chrisa Xu i początkowo działała pod nazwą SheInside.   

 

 

Kluczowe Punkty
  • Chińskie platformy e-commerce jak Shein, Temu, i AliExpress są popularne w Polsce.
  • Wiceminister Finansów, Jarosław Neneman, zapowiedział, że rząd nie planuje wprowadzenia dodatkowego podatku na te platformy.
  • Planowane jest uszczelnienie systemu podatkowego przez wprowadzenie VAT-u na wszystkie produkty.
  • Równość warunków dla wszystkich sprzedawców będzie tematem na europejskim forum.
  • Temu i Shein to znane platformy oferujące różnorodne produkty i usługi.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną