Kiedy dziecko ma obowiązek utrzymywać rodzica? Odpowiedź Cię Zaskoczy!

Martyna P.
Prawo
29.05.2023 10:08
Kiedy dziecko ma obowiązek utrzymywać rodzica? Odpowiedź Cię Zaskoczy!

Obowiązek płacenia alimentów na rzecz dzieci przez rodziców jest powszechnie znany. Nie każdy jednak wie, że obowiązek alimentacyjny dotyczy także dzieci w stosunku do rodziców.

 

Alimenty od dzieci dla rodziców 

Rodzice znajdujący się w niedostatku mogą ubiegać się o alimenty od dzieci, których sytuacja materialna jest stabilna i korzystna.

Można domagać się wsparcia tylko od pełnoletnich dzieci.

Należy podkreślić, że obowiązek alimentacyjny nie powstanie wobec rodziców, gdy pozostają oni w niedostatku z własnej winy.

WAŻNE: Obowiązek alimentacyjny nie musi mieć formy materialnej. Można wypełnić go, dostarczając leki, żywność, opał, czy odzież.

 

Ile wynoszą alimenty na rodziców?

Nie ma ustanowionych progów wypacanych kwot alimentacyjnych. Jest to decyzja Sądu po rozpatrzeniu indywidualnej sytuacji rodziny. 

 

Jak definiowany jest niedostatek?

Niedostatek to sytuacja, w której uprawniony nie jest w stanie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb (z własnych środków). Mowa tutaj o potrzebach materialnych oraz niematerialnych. Potrzeby te uzależnione są od wieku, stanu zdrowia oraz pozycji społecznej.

 

Zdjęcie Dziecko Płaci Alimenty na Rodzica?! Odpowiedź Cię zaskoczy! #1

Konieczne jest wniesienie pozwu

Aby otrzymać wsparcie od dzieci, konieczne jest wniesienie pozwu do sądu o zasądzenie alimentów. Należy z nim zawrzeć: swoje dane, dane pozwanego, kwotę, jakiej się domaga, wysokość swoich potrzeb i wydatków, a także informacje o dochodach pozwanego, o ile się je zna. Można również dołączyć dowody na potwierdzenie wydatków, np. rachunki.

 

Dzieci muszą wykazać zdolność zarobkowo- finansową

Dzieci muszą wykazać zdolności zarobkowo-finansowe. Zaliczamy do nich: wynagrodzenie z pracy zarobkowej, rentę, emeryturę, premie i dodatki do wynagrodzenia, odsetki z akcji, akcje zgromadzone na funduszach bankowych, inne dochody (może być to dochód z wynajmu mieszkania).

WAŻNE: Sąd uzna konieczność wypłaty alimentów wyłącznie przy spełnieniu obu warunków łącznie, czyli stanu niedostatku rodziców + zdolności zarobkowej dziecka;

 

Uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego

Gdy rodzic złoży wniosek o alimenty, dziecko ma możliwość odwołania się do przepisów prawa cywilnego. Dotyczą one naruszenia prawa podmiotowego. Sąd może uznać, że domaganie się alimentów przez rodzica jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Ponadto stanowi nadużycie przysługującego mu uprawnienia.

Alimenty nie zostaną przyznane jeśli rodzic pozbawiony jest praw rodzicielskich oraz w przypadku porzucenia dziecka.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną