Zbliża się najbardziej kulturalna noc w roku w Polsce! Nie przegap wyjątkowych atrakcji!

Newsy
15.05.2024 20:12
Zbliża się najbardziej kulturalna noc w roku w Polsce! Nie przegap wyjątkowych atrakcji!

W sobotę, 18 maja, odbędzie się XX edycja Nocy Muzeów. Z tej okazji liczne instytucje kultury w różnych miastach Polski zapraszają na specjalne zwiedzanie w wybranych godzinach nocnych. Oprócz standardowego zwiedzania, na uczestników czekają dodatkowe atrakcje, takie jak zwiedzanie zazwyczaj niedostępnych obiektów, koncerty, warsztaty czy scenki rodzajowe. Co w tym roku przygotowali organizatorzy i dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu?

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997 roku. Ze względu na jej sukces, podobne imprezy zaczęły powstawać w innych miastach Europy, takich jak Paryż czy Amsterdam. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym, a rok później odbyła się również w Krakowie i Warszawie. Od tego czasu wydarzenie stało się tradycją, a uczestniczą w nim zarówno duże, jak i mniejsze miejscowości.

Atrakcje w Warszawie

Jak co roku, Noc Muzeów oferuje szereg atrakcji, które są ogólnodostępne i często darmowe lub za symboliczną cenę. W tegorocznej edycji w Warszawie udział zgłosiło 312 instytucji, które przygotowały 336 wydarzeń, większość specjalnie na tę noc. Blisko 50 placówek weźmie udział po raz pierwszy. Przed Pałacem Młodzieży stanie pawilon miasta st. Warszawy z interaktywną instalacją, a muzealne linie komunikacyjne wyruszą z przystanku przy ul. E. Plater. Popularne są spacery po nowej przeprawie ze Śródmieścia na Pragę, z propozycjami w galeriach i Muzeum Warszawskiej Pragi.

Krakowskie wydarzenia

Noc Muzeów w Krakowie została zaplanowana na 17 maja, w przededniu ogólnopolskiej Nocy Muzeów. To rozwiązanie umożliwia zwiedzającym uczestnictwo w nocach organizowanych w innych miastach. Swój udział potwierdziło ponad 60 instytucji, w tym Muzeum Archeologiczne, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Etnograficzne, i wiele innych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem: "Muzea na rzecz edukacji i badań". W programie przewidziano ekskluzywne oprowadzania prowadzone przez kuratorów, spotkania z ekspertami z różnych dziedzin muzealnictwa oraz wiele specjalnych atrakcji, takich jak nocny pokaz balonów na ogrzane powietrze, przygotowany specjalnie na tę okazję przez Muzeum Lotnictwa Polskiego.

 Łódzka Noc Muzeów

Łódź również przygotowuje się do tegorocznej Nocy Muzeów. Wstęp na większość wydarzeń będzie bezpłatny lub za symboliczną złotówkę. Swój udział potwierdziło około 30 instytucji, takich jak Akademickie Centrum Designu, Centralne Muzeum Włókiennictwa, czy Muzeum Kinematografii. Centralne Muzeum Włókiennictwa przygotowało ciekawą ofertę dla zwiedzających. W ramach niej będzie można zobaczyć fascynującą wystawę pt. "MIASTO-MODA-Maszyna", która przeniesie nas w świat Łodzi kształtowaną przez przemysł włókienniczy. Dodatkowo, odwiedzający będą mieli okazję poznać tajniki pracy w sali maszyn, gdzie maszyny będą pracować na pełnych obrotach - niepowtarzalna możliwość poczucia atmosfery dużej fabryki włókienniczej.

Oferta Wrocławia

We Wrocławiu Noc Muzeów rozpocznie się wyjątkowo wcześnie, bo już o 12:00 w południe. Niemal 100 obiektów biorących w niej udział będzie całkowicie bezpłatnych dla zwiedzających. Wśród nich znajdują się m.in. Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Archiwum Państwowe i Dolnośląskie Centrum Filmowe.

W trakcie Nocy Muzeów zwiedzający mieli okazję zobaczyć pracownie malarskie, wziąć udział w pokazach i warsztatach, które przybliżą różnorodne techniki i metody ekspresji malarskiej, a także uczestniczyć w oprowadzaniach kuratorskich. Projekt ten jest skierowany do różnorodnej grupy odbiorców, obejmując profesjonalnych artystów, studentów kierunków artystycznych, młodzież zainteresowaną sztuką, wykładowców, krytyków i historyków sztuki, a także wszystkich pasjonatów sztuki gotowych na nowe artystyczne doznania.

Ciekawostką będzie również możliwość zwiedzania Muzeum Odry od strony wody, dzięki wodniakom, którzy bezpłatnie zabiorą chętnych na 10-minutową przejażdżkę po awanporcie śluzy Szczytniki (rejsy będą odbywać się od 18:30 do zmroku). Dla entuzjastów kultury wodniackiej przewidziano mini koncert szant w godzinach od 18:30 do 20:00. Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów przy Przystani Muzeum Odry odbędzie się również spotkanie zabytkowych pojazdów.

Poznańskie atrakcje

W tegorocznej edycji w Poznaniu udział bierze około 70 placówek kultury. Każda z nich przygotowała swój własny wyjątkowy program. W większości instytucji wydarzenia rozpoczną się już o godz. 17. Poznańska policja również angażuje się w akcję, oferując zwiedzanie przestrzeni w budynku Komendy Wojewódzkiej Policji oraz pokaz musztry paradnej, w której wezmą udział również policyjne psy i konie. Ciekawostką mają być również "oględziny miejsca zbrodni". W ramach akcji będzie można zwiedzać m.in: wszystkie oddziały Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Muzeum Historii Ubioru oraz Centrum Kultury ZAMEK. Będzie można również zdegustować ziarna kakaowca i praliny w Muzeum Czekolady lub wziąć udział w nocnym maratonie filmów choreograficznych Polskiego Teatru Tańca. 

Symboliczne opłaty za zwiedzanie

Podczas Nocy Muzeów większość wystaw można oglądać całkowicie za darmo. Niektóre placówki mogą natomiast pobierać symboliczną opłatę. Warto pamiętać, że wiele z zaplanowanych na tę noc wydarzeń cieszy się ogromną popularnością, więc może być konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsca.

Kultura na wyciągnięcie ręki

Nie tylko duże miasta przygotowują się na Noc Muzeów. Również instytucje kultury z mniejszych ośrodków w całej Polsce organizują wydarzenia z tej okazji. Jeżeli nie macie możliwości zwiedzić Poznania czy Krakowa, warto sprawdzić kulturalną ofertę w najbliższej okolicy i spędzić sobotni wieczór w wyjątkowy sposób.

Kluczowe Punkty
  • XX edycja Nocy Muzeów odbędzie się 18 maja
  • Liczne instytucje kultury w Polsce zapraszają na specjalne zwiedzanie w godzinach nocnych
  • Pierwsza Noc Muzeów w Polsce odbyła się w 2003 roku w Poznaniu
  • W Warszawie zgłosiło się 312 instytucji, które przygotowały 336 wydarzeń
  • W Krakowie Noc Muzeów zaplanowana jest na 17 maja
  • Większość wystaw podczas Nocy Muzeów jest darmowa lub za symboliczną opłatę
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną