Załamanie pogody nad Polską zbliża się wielkimi krokami! Nie uwierzycie, co się szykuje!

Ewelina
Newsy
14.05.2024 15:09
Załamanie pogody nad Polską zbliża się wielkimi krokami! Nie uwierzycie, co się szykuje!

Obecna pogoda w Polsce prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Panuje przyjemna temperatura, jest słonecznie i ciepło, lecz bez nadmiernego gorąca. Jednak ten idealny scenariusz pogodowy ma swoje dni policzone. Już w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się dynamicznej zmiany warunków atmosferycznych.

Burzowy atak nad Polską: 18 maja przyniesie gwałtowne zmiany!

Po kilku dniach ciepła i słońca nadchodzi gwałtowna zmiana. Prognozy wskazują, że przyszły tydzień przyniesie deszcze i burze, a także wyraźne ochłodzenie. Do piątku 17 maja możemy jeszcze cieszyć się świetną pogodą. Później jednak temperatura zacznie gwałtownie spadać. Chociaż dni będą ciepłe, noce mogą przynieść niewielkie przymrozki, szczególnie na wschodzie, południu i w centralnej części kraju.

Weekend pełen niespodzianek: 19 maja temperatura spadnie o 10 stopni!

Jeśli ktoś planuje aktywności na zewnątrz podczas nadchodzącego weekendu, może się rozczarować. Już w sobotę 18 maja prognozowane są przelotne deszcze i możliwe burze, które objęte będą południe i północ Polski, a w niedzielę także zachód kraju. Mimo to temperatura może wzrosnąć do około 20-23 stopni Celsjusza, co zwiększy odczuwalną temperaturę, pomimo słabszego wiatru.

Ekstremalne lato na horyzoncie: od czerwca temperatury mogą sięgnąć 36°C!

Zdaniem ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, lato 2024 roku zapowiada się jako sezon rekordowych upałów. Prognozy długoterminowe sugerują, że już w czerwcu mogą wystąpić temperatury sięgające 36 stopni Celsjusza na zachodzie Polski. To może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Oczekuje się, że fale upałów będą trwały dłużej niż cztery dni.

Nocne upały stanowią zagrożenie: lato przyniesie noce z temperaturami powyżej 20°C!

Klimatolodzy przewidują, że w te lato mogą wystąpić tzw. noce tropikalne, podczas których temperatury nie spadają poniżej 20 stopni Celsjusza. W takich warunkach nasze ciała nie odpoczywają wystarczająco, co może prowadzić do przemęczenia.

Letnie prognozy zapowiadają rekordy

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody również wskazuje na rekordowo ciepłe miesiące przed nami. Po 10 rekordowo ciepłych miesiącach, kolejne mogą przynieść jeszcze wyższe temperatury, osiągając nawet 40 stopni. To prognoza, która zmusza meteorologów do przemyśleń i przygotowań na niezwykle gorące miesiące.

Podsumowanie

Polska stoi przed wyzwaniem w postaci gwałtownych zmian pogodowych. Przed nami ostatnie dni ciepłej i słonecznej pogody, a już wkrótce czekają nas deszcze i burze. Tegoroczne lato może być jednym z najcieplejszych w historii, co niesie ze sobą nie tylko możliwość cieszenia się słoneczną pogodą, ale i ryzyko związane z wysokimi temperaturami.

Kluczowe Punkty
  • Obecna pogoda w Polsce jest przyjemna i słoneczna, lecz to się zmieni przyszłym tygodniu.
  • Prognozy zapowiadają dynamiczną zmianę warunków atmosferycznych w Polsce, w tym deszcze i burze.
  • Temperatury mogą spaść o 10 stopni w weekend 19 maja.
  • Lato 2024 zapowiada się jako sezon rekordowych upałów, z temperaturami mogącymi osiągnąć 36°C.
  • Zagrożenie stanowią nocne upały z temperaturami powyżej 20°C.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną