Rząd podjął decyzję, która spodoba się większości Polaków. W Kodeksie pracy ma bowiem nastąpić znacząca zmiana. Mowa o skróceniu tygodnia pracy lub o godzinę krótszej dniówce. Teraz wszystko zależy od tempa prac nad nowymi rozwiązaniami. Poznaj szczegóły.
Krótszy czas pracy jeszcze za tej kadencji
Rząd zapewnił, że krótszy czas pracy zostanie wprowadzony do polskiego Kodeksu pracy jeszcze w trakcie obecnej kadencji. Najpierw jednak konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich analiz i prac nad nowymi zapisami w Kodeksie.
Sprawdzić trzeba przede wszystkim to, czy skrócenie czasu pracy przełoży się na większą wydajność pracowników. W wielu firmach w Europie właśnie takie skutek miało wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy.
Wiadomo jednak, że rozważane są na razie dwie opcje: praca cztery dni w tygodniu lub krótsza o godzinę dniówka.
Czterodniowy tydzień pracy lub krótsza dniówka
Rząd rozważa dwie możliwości skrócenia czasu pracy.
Jedną z nich jest pięciodniowy tydzień pracy, jednak każda dniówka miałaby być krótsza o godzinę. Wprowadzonoby zatem obecny już w wielu krajach 35-godzinny tydzień pracy.
Druga też opiera się na 35-godzinny tygodniu pracy, jednak polega na pracowaniu przez cztery dni w tygodniu, np. od poniedziałku do czwartku. Dniówka z piątku ma jednak osiem godzin, a to oznacza, że praca przez poprzednie dni musiałaby zostać wydłużona.
Podobne rozwiązanie dobrze sprawdziło się w Belgii i Francji, gdzie z racji czterodniowego tygodnia pracy zdecydowano się wydłużyć czas pracy w cztery dni robocze tygodnia.
Dowolność pracodawcy
Eksperci zwracają uwagę na fakt, że Rząd może podejść do tematu także w inny sposób. Może bowiem wpisać do Kodeksu pracy normę 35-godzinnego tygodnia pracy, a to pracodawca będzie decydował, na jaką formę się zdecyduje.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Minister pracy deklaruje, że omawiane zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie jeszcze za obecnej kadencji Rządu. Nie wiadomo, ile potrwają prace nad nowymi przepisami, ale jeśli rządzący dotrzymają słowa, to krótszy czas pracy wprowadzony zostanie najpóźniej w 2027 roku.