Te kolory przyciągają komary i kleszcze! Wybierz inne barwy a łatwiej unikniesz zagrożenia

Martyna P.
Styl życia
14.05.2024 13:19
Te kolory przyciągają komary i kleszcze! Wybierz inne barwy a łatwiej unikniesz zagrożenia

Każda pora roku przynosi swoje wyzwania, ale latem często musimy zmagać się z nieproszonymi gośćmi - komarami i kleszczami. Szczególnie w Polsce, gdzie obfitość lasów, parków i terenów zielonych sprzyja ich rozwojowi, problem ten jest szczególnie odczuwalny. Ważnym aspektem ochrony przed tymi pasożytami jest odpowiedni dobór ubrania, szczególnie koloru, który może nas czynić mniej lub bardziej atrakcyjnymi dla tych owadów.

Te kolory przyciągają komary 

Komary są szczególnie aktywne w ciepłe, wilgotne wieczory i są przyciągane przez kontrastujące kolory oraz intensywne zapachy. Badania wykazały, że ciemne kolory jak czarny, granatowy czy ciemnozielony mogą przyciągać więcej komarów.

Wynika to z faktu, że komary wykorzystują swój wzrok do zlokalizowania ofiar, a ciemne ubrania są dla nich łatwiejsze do zauważenia w półmroku. Aby zmniejszyć ryzyko ukąszeń, warto wybierać jasne kolory, które są mniej atrakcyjne dla komarów, takie jak biały, pastelowy róż czy jasnoniebieski.

Kleszcze także preferują pewne kolory

Podobnie jak komary, kleszcze wydają się preferować określone kolory. Badania dowodzą, że kleszcze są bardziej przyciągane do jasnych kolorów, takich jak biały czy jasny beż, co jest związane z ich mechanizmem poszukiwania żywiciela.

Jasne kolory ułatwiają kleszczom zauważenie potencjalnej ofiary przemieszczającej się przez otoczenie. Z tego względu, w miejscach, gdzie są one szczególnie aktywne, zaleca się noszenie odzieży w ciemniejszych kolorach, które mogą pomóc w zredukowaniu ryzyka przyczepienia się kleszcza.

Praktyczne wskazówki dotyczące ubioru

Aby zminimalizować ryzyko ugryzień i ukąszeń, warto zastosować kilka prostych zasad przy wyborze ubioru na letnie wyjścia:

  • Wybieraj odpowiednie kolory: Jasne dla komarów, ciemne dla kleszczy, w zależności od tego, na jakie ryzyko chcesz się bardziej zabezpieczyć.
  • Zakryj jak najwięcej ciała: Długie rękawy i spodnie to must-have w miejscach, gdzie obecność owadów jest duża.
  • Wybieraj ubrania z gęstego materiału: To dodatkowa bariera ochronna, którą trudniej przebić owadom.
  • Użyj repelentu: Zawsze warto mieć przy sobie dobry repelent, który zwiększy twoje szanse na spokojny dzień lub wieczór na łonie natury.

Wybór odpowiedniego ubioru jest jednym z kluczowych elementów ochrony przed komarami i kleszczami. Pamiętając o odpowiednim doborze kolorów i kroju, możemy znacznie zredukować ryzyko nieprzyjemnych ukąszeń. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i komfort, planując letnie wypady za miasto!

Kluczowe Punkty
  • Komary są przyciągane przez ciemne kolory jak czarny, granatowy, ciemnozielony.
  • Kleszcze są przyciągane do jasnych kolorów takich jak biały, jasny beż.
  • Aby zminimalizować ryzyko ugryzień, należy wybierać odpowiednie kolory ubrań, zakrywać ciało, używać gęstego materiału i repelentów.
  • Wybór odpowiedniego ubioru jest kluczowy w ochronie przed komarami i kleszczami.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną