PILNY komunikat GIS: Nie używaj tej mąki! Aż 13 partii zawiera szkodliwe aflatoksyny

Martyna P.
Newsy
23.04.2024 11:50
PILNY komunikat GIS: Nie używaj tej mąki! Aż 13 partii zawiera szkodliwe aflatoksyny

Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla konsumentów. Dotyczy on aż 13 partii żywności. 

Wycofano 13 partii mąki

GIS wydał decyzje o wycofaniu kilkunastu partii mąki migdałowej. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn.

Oto szczegółowe dane produktu:

 • Mąka migdałowa FIVIO 250 g
 • Producent: Zakład RADZIOWI Sp. z o. o. ul. Chopina 8A, 36-200 Brzozów
 • Pochodzenie: Stany Zjednoczone

W komunikacie czytamy, że firma po otrzymaniu wyników badań poinformowała GIS o zaistniałej sytuacji. Wdrożono procedurę wycofania konkretnych partii produktu. Obecnie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Zdjęcie PILNY komunikat GIS: Nie używaj tej mąki! Aż 13 partii zawiera szkodliwe aflatoksyny #1
gov.pl 

Oto wycofane partie mąki: 

Zdjęcie PILNY komunikat GIS: Nie używaj tej mąki! Aż 13 partii zawiera szkodliwe aflatoksyny #2
gov.pl 

Co to są Aflatoksyny?

Aflatoksyny to grupa silnie toksycznych i kancerogennych substancji, które są metabolitami pleśni Aspergillus, zwłaszcza Aspergillus flavus i Aspergillus parasiticus. Te pleśnie mogą zanieczyszczać produkty rolnicze, takie jak ziarna, orzechy, przyprawy czy pasze, szczególnie w warunkach ciepłego i wilgotnego klimatu. Aflatoksyny są uznawane za jedne z najbardziej karcynogennych substancji naturalnie występujących.

Jak objawia się zakażenie Aflatoksynami u człowieka?

Zakażenie, a raczej zatrucie aflatoksynami, nie zawsze jest łatwe do zdiagnozowania ze względu na swoje niespecyficzne objawy, które mogą naśladować inne choroby. Objawy zatrucia aflatoksynami zależą od wielu czynników, w tym od dawki i czasu ekspozycji na toksynę. Poniżej przedstawiono główne symptomy, które mogą wystąpić u człowieka:

Ostra toksyczność:

 • Silne bóle brzucha: Często pojawiają się nagłe i intensywne bóle brzucha.

 • Wymioty i nudności: To typowe objawy, które są wynikiem działania toksyn na przewód pokarmowy.

 • Uszkodzenie wątroby: Może dojść do żółtaczki oraz poważnego uszkodzenia hepatocytów, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby.

Przewlekła ekspozycja:

 • Immunosupresja: Długotrwałe narażenie na aflatoksyny może prowadzić do osłabienia systemu odpornościowego, zwiększając ryzyko infekcji.

 • Zmiany w wątrobie: Przewlekłe narażenie może spowodować zmiany włókniste w wątrobie oraz prowadzić do rozwoju marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego.

 • Zaburzenia metaboliczne: Aflatoksyny mogą zakłócać normalne procesy metaboliczne, co może skutkować różnymi problemami zdrowotnymi, w tym utratą masy ciała.

Działanie na organizm

Aflatoksyny mogą indukować stany zapalne, prowadzić do zaburzeń immunologicznych oraz wpływać na ekspresję genów związanych z odpowiedzią na stres oksydacyjny, co dodatkowo pogłębia ich negatywny wpływ na zdrowie.

Niektóre toksyny obecne w zanieczyszczonej żywności, na przykład aflatoksyny produkowane przez pleśnie, są potwierdzonymi czynnikami kancerogennymi i mogą zwiększać ryzyko rozwoju różnych typów raka, najczęściej raka wątroby.

Kluczowe Punkty
 • Wycofano 13 partii mąki migdałowej FIVIO 250 g z powodu przekroczenia najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn.
 • Producent mąki, Zakład RADZIOWI Sp. z o.o., poinformował GIS o zaistniałej sytuacji i wdrożył procedurę wycofania.
 • Aflatoksyny są silnie toksycznymi i kancerogennymi substancjami produkowanymi przez pleśnie Aspergillus.
 • Zatrucie aflatoksynami może prowadzić do ostrych i przewlekłych problemów zdrowotnych, w tym uszkodzenia wątroby i immunosupresji.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną