Nadchodzą powodzie? Takiej sytuacji nie odnotowano od 14 lat!

Agnieszka
Newsy
12.02.2024 12:41
Nadchodzą powodzie? Takiej sytuacji nie odnotowano od 14 lat!

W rzekach i zbiornikach wodnych w Polsce obecnie jest najwyższy od 14 lat poziom wód. W niedzielę poniedziałek wydano kolejne ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia, czy odpowiednio: przekroczenia stanu ostrzegawczego i alarmowego. 

Drugi i trzeci stopień przekroczenia stanu alarmowego

W niedzielę 11 lutego IMGW poinformował o przekroczeniu stanu alarmowego (alert trzeciego stopnia) na Pilicy, Odry, Gwdy i Baryczy.

Ostrzeżenia drugiego stopnia, czyli przekroczenia stanów ostrzegawczych, dotyczą Bzury, Wisły, Kaczawy, Łobżonki, Bugu, rzek w województwach lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Mimo tego, że mamy dopiero 11 dzień lutego to na wielu stacjach synoptycznych przekroczone zostały miesięczne normy opadowe. W Suwałkach mamy już 154% miesięcznej normy opadu! Luty charakteryzuje się również dodatnią anomalią temperatury powietrza. - czytamy na profilu IMGW, na platformie X.

Warto zaznaczyć, że w poniedziałek poza Małopolską czy Warmią i Mazurami w praktycznie każdym województwie w Polsce, jakimś jego obszarze, będzie obowiązywało ostrzeżenie hydrologiczne drugiego lub trzeciego stopnia.

Zdjęcie Nadchodzą powodzie? Takiej sytuacji nie odnotowano od 14 lat! #1
Źródło: IMGW

Takiego poziomu rzek nie było od 14 lat

Dr Damian Dąbrowski, geograf i meteorolog ze Świętochłowic, zauważył, że od 14 lat nie odnotowaliśmy tak wysokiego poziomu wód na początku roku.

Mamy najwyższy poziom wód w rzekach i zbiornikach od 14 lat! - napisał na swoim Facebooku Damian Dąbrowski. 

Mocne opady deszczu i roztopy już powodują liczne podtopienia i zalania terenów, a co za tym idzie - utratę mienia.

Co więcej, z prognoz pogodowych jasno wynika, że nadal będzie padać. W wielu regionach Polski może więc dojść do powodzi.  

Poziom wody w rzekach i zbiornikach wodnych jest już bardzo wysoki, najwyższy od 14 lat! Wilgotność gleby również jest bardzo wysoka i to nie tylko w tej najpłytszej warstwie, ale również na głębokości kilku metrów. W wielu miejscach stawy wylewają, a w polach stoi woda, gdyż przesiąknięty grunt nie jest w stanie już jej przyjąć. - czytamy na stronie pogodadlaslaska.pl. 

Źródło: IMGW

Zdjęcie Nadchodzą powodzie? Takiej sytuacji nie odnotowano od 14 lat! #2
Kluczowe Punkty
  • W Polsce obecnie obserwuje się najwyższy od 14 lat poziom wód w rzekach i zbiornikach wodnych.
  • W niedzielę wydano ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia, dotyczące przekroczenia stanu ostrzegawczego i alarmowego.
  • Stan alarmowy przekroczono na Pilicy, Odry, Gwdy i Baryczy.
  • Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą Bzury, Wisły, Kaczawy, Łobżonki, Bugu oraz rzek w województwach lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim.
  • Mimo, że dopiero 11 lutego, na wielu stacjach synoptycznych przekroczone zostały miesięczne normy opadowe.
  • W poniedziałek w prawie każdym województwie w Polsce obowiązywać będzie ostrzeżenie hydrologiczne drugiego lub trzeciego stopnia.
  • Według geografa i meteorologa, Dr Damiana Dąbrowskiego, nie odnotowano tak wysokiego poziomu wód na początku roku od 14 lat.
  • Mocne opady deszczu i roztopy powodują liczne podtopienia i zalania terenów, a co za tym idzie - utratę mienia.
  • Z prognoz pogodowych wynika, że nadal będzie padać, co może prowadzić do powodzi.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną