Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia dla 14 województw. Gdzie sytuacja pogodowa będzie najbardziej niebezpieczna? Do kiedy obowiązuje alert? Poznaj szczegóły.
IMGW: ostrzeżenie hydrologiczne dla 14 województw
UWAGA
NOWE OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE 3° #IMGW
WEZBRANIE Z PRZEKROCZENIEM STANÓW ALARMOWYCH
Warta górna od Poraja do Liswarty (łódzkie, śląskie). Prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody z przekroczeniami stanów alarmowych włącznie - pisze IMGW na platformie X.
W środę IMGW wydał alerty pomarańczowe (drugi stopień) i czerwone (trzeci stopień) dla 14 województw w Polsce.
Ostrzeżenia dotyczą prognozowanych warunków pogodowych oraz wysokiego poziomu Bałtyku, co może skutkować wahaniem się poziomów wody.
Poziomy wód będą wzrastać powyżej stanów ostrzegawczych (alert drugiego stopnia), a lokalnie mogą wzrosnąć nawet powyżej stanów alarmowych (alert trzeciego stopnia).
Gdzie obowiązuje alert drugiego stopnia?
Alert drugiego stopnia, który ostrzega przed gwałtownym wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych wydano dla części województw:
- pomorskiego,
- zachodniopomorskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- podlaskiego,
- mazowieckiego,
- opolskiego,
- świętokrzyskiego,
- łódzkiego,
- lubelskiego,
- śląskiego,
- podkarpackiego,
- wzdłuż całego wybrzeża.
Gdzie obowiązuje alert trzeciego stopnia?
Alert trzeciego, najwyższego stopnia, który ostrzega o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów alarmowych wydano dla części województw:
- pomorskiego,
- warmińsko mazurskiego,
- podlaskiego,
- wielkopolskiego,
- dolnośląskiego,
- śląskiego,
- łódzkiego.
Niektóre województwa powtarzają się zarówno pod drugim jak i trzecim stopniem alertów, bo w części z nich występują jednocześnie dwa rodzaje ostrzeżenia hydrologicznego - w zależności od regionu.
Dokładną mapkę alertów znajdziecie na stronie IMGW pod tym linkiem.
Czy się różni ostrzeżenie drugiego stopnia od trzeciego stopnia?
Jak czytamy na stronie IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia “przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.”
Natomiast ostrzeżenie trzeciego stopnia, czyli najwyższe, przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.”