"Babciowe" od października nie dla każdego!? Wiemy jak mają wyglądać wypłaty!

Justyna
Dofinansowania
20.06.2024 19:37
"Babciowe" od października nie dla każdego!? Wiemy jak mają wyglądać wypłaty!

Od 1 października 2024 roku rusza nowy program wsparcia dla rodziców małych dzieci, znany jako "babciowe". Program ten, oficjalnie nazwany "Aktywny rodzic", oferuje różne formy wsparcia finansowego dla rodzin z dziećmi w wieku od 1 do 3 lat. Jednak nie wszyscy rodzice będą mogli skorzystać z tych świadczeń od razu.

Trzy formy wsparcia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadza trzy formy wsparcia finansowego dla rodziców:

"Aktywny rodzic w pracy" (potocznie "babciowe")

Pierwszą opcją jest świadczenie dla rodziców aktywnych zawodowo, znane jako "babciowe". Rodzice mogą otrzymać 1500 zł miesięcznie na dziecko, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami kwota wzrasta do 1900 zł. Świadczenie to przysługuje od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Warunkiem koniecznym jest, aby oboje rodzice byli aktywni zawodowo i podlegali ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Jednym z elementów programu jest zachęcanie do zatrudniania emerytów w ramach "babciowego". Umowy z emerytami, którzy będą opiekować się dziećmi, pozwolą na pokrycie kosztów składek przez budżet państwa, co zwiększy podstawę ich emerytury. Jest to korzystne zarówno dla rodzin, jak i dla samych emerytów.

"Aktywny rodzic w żłobku"

Druga forma wsparcia jest przeznaczona dla rodziców, których dzieci uczęszczają do żłobka, klubu dziecięcego lub są pod opieką dziennego opiekuna. Świadczenie wynosi do 1500 zł miesięcznie na dziecko (do 1900 zł dla dzieci z niepełnosprawnościami), ale nie może przekraczać wysokości opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Wypłata tego świadczenia następuje bezpośrednio do organizatorów opieki.

"Aktywnie w domu"

Trzecią opcją jest świadczenie dla rodziców, którzy sami opiekują się dzieckiem w domu. W tym przypadku mogą oni otrzymać 500 zł miesięcznie. Ta forma wsparcia jest również dostępna od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka.

Nie dla każdego od października

Rodzice, którzy złożą wniosek w ciągu pierwszych trzech miesięcy od startu programu, mogą liczyć na wyrównanie od 1 października. Oznacza to, że jeżeli wniosek zostanie złożony do końca grudnia, rodzice otrzymają wypłatę za okres od października.

Wnioski będą przyjmowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i można je składać elektronicznie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że system będzie intuicyjny i przyjazny dla użytkowników. Warto złożyć wniosek jak najszybciej, aby móc skorzystać z wyrównania za trzy miesiące.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i sprawdzić, czy kwalifikujesz się do otrzymania świadczenia, koniecznie odwiedź stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-rodzic

Kluczowe Punkty
  • Od 1 października 2024 roku rusza nowy program wsparcia dla rodziców małych dzieci, zwany "babciowe".
  • Program "Aktywny rodzic" oferuje wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi w wieku od 1 do 3 lat.
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadza trzy formy wsparcia finansowego dla rodziców.
  • Pierwsza forma wsparcia, "Aktywny rodzic w pracy" ("babciowe"), oferuje 1500 zł miesięcznie na dziecko (1900 zł dla dzieci z niepełnosprawnościami) dla rodziców aktywnych zawodowo.
  • Druga forma, "Aktywny rodzic w żłobku", oferuje do 1500 zł miesięcznie na dziecko (do 1900 zł dla dzieci z niepełnosprawnościami) dla rodziców, których dzieci uczęszczają do żłobka lub są pod opieką dziennego opiekuna.
  • Trzecia forma, "Aktywnie w domu", oferuje 500 zł miesięcznie dla rodziców opiekujących się dzieckiem w domu.
  • Rodzice, którzy złożą wniosek w ciągu pierwszych trzech miesięcy od startu programu, mogą liczyć na wyrównanie od 1 października.
  • Wnioski będą przyjmowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) elektronicznie.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną