Opodatkowanie zajęć dodatkowych: Fiskus rzuca wyzwanie rodzicom!

Justyna
Podatki
26.12.2023 11:04
Opodatkowanie zajęć dodatkowych: Fiskus rzuca wyzwanie rodzicom!

W dzisiejszych czasach edukacja dzieci nie ogranicza się już tylko do szkolnych ławek. Rodzice coraz częściej decydują się na inwestowanie w rozwój swoich pociech poprzez różnorodne zajęcia dodatkowe, takie jak nauka gry na instrumentach, tańca czy korepetycje. Jednakże, coraz bardziej kontrowersyjne staje się pytanie o ich opodatkowanie.

Opodatkowanie zajęć dodatkowych

W ostatnich orzeczeniach sądów administracyjnych pojawiła się kontrowersyjna kwestia opodatkowania usług prywatnego nauczania. Rodzice, którzy inwestują w rozwój swoich dzieci poprzez lekcje tańca, naukę gry na instrumentach czy korepetycje, mogą teraz stanąć przed koniecznością uwzględnienia w kosztach dodatkowego podatku VAT.

Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnym":

„Jeśli nauka pływania odbywa się w trakcie lekcji WF-u, to jest zwolniona z podatku, ale jeśli jest w niedzielę, jest już opodatkowana”.

Czym tak naprawdę różni się niedzielna nauka od tych samych zajęć w inne dni tygodnia? Różnica w opodatkowaniu zajęć dodatkowych w zależności od dnia tygodnia wynika z pewnych interpretacji przepisów dotyczących zwolnień z VAT. 

Warunki zwolnienia z VAT

Zgodnie z Ustawą o VAT, usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym świadczone przez nauczycieli korzystają ze zwolnienia z VAT. Jednakże, istnieje kilka warunków, które trzeba spełnić, aby skorzystać z tego zwolnienia.

Po pierwsze, usługi te muszą być świadczone przez nauczyciela. Po drugie, muszą dotyczyć nauki na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym. Po trzecie, muszą być to usługi prywatnego nauczania.

Definicja prywatnego nauczania

Definicja "prywatnego nauczania" dotyczy czynności wykonywanych przez nauczycieli na ich własny rachunek i odpowiedzialność oraz we własnym imieniu. To zwykle obejmuje korepetycje udzielane przez nauczycieli na zasadzie jeden do jednego. Istotne jest także istnienie bezpośredniej relacji między nauczycielem a uczniem, co oznacza świadczenie usług nauczania na podstawie umowy.

Czy ceny zajęć pójdą w górę?

Los prywatnych kursów dla dzieci zawisł na włosku decyzji sądów administracyjnych. Jeśli wyroki sądów będą przychylać się do stanowiska fiskusa, ceny tych zajęć mogą wzrosnąć o wartość stawki VAT. A to z kolei może ograniczyć ich dostępność dla szerszego grona dzieci. Kluczowe w tym względzie będzie także stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Kluczowe Punkty
  • W ostatnich orzeczeniach sądów administracyjnych pojawiła się kontrowersyjna kwestia opodatkowania usług prywatnego nauczania.
  • Rodzice, którzy inwestują w rozwój swoich dzieci poprzez lekcje tańca, naukę gry na instrumentach czy korepetycje, mogą teraz stanąć przed koniecznością uwzględnienia w kosztach dodatkowego podatku VAT.
  • Różnica w opodatkowaniu zajęć dodatkowych w zależności od dnia tygodnia wynika z pewnych interpretacji przepisów dotyczących zwolnień z VAT.
  • Usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym świadczone przez nauczycieli korzystają ze zwolnienia z VAT, jednak istnieją warunki, które trzeba spełnić, aby skorzystać z tego zwolnienia.
  • Jeśli wyroki sądów będą przychylać się do stanowiska fiskusa, ceny tych zajęć mogą wzrosnąć o wartość stawki VAT.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną