Bycie docenianym i komplementowanym w związku to coś, czego potrzebuje każdy. Nie trzeba wyglądać idealnie, aby czuć się idealnym dla drugiej osoby. Niestety, w przypadku Ewy nie ma mowy o poczuciu własnej wartości, a wszystko przez walkę z chorobą oraz podejście jej narzeczonego, Marcina.
“Walka z chorobą sprawiła, że przytyłam”
28-letnia Ewa od wieku szkolnego zmagała się z różnymi zaburzeniami odżywiania. Najpoważniejsza była jednak bulimia. W końcu jednak Ewa otrzymała pomoc specjalistów i powoli wychodziła z choroby.
W trakcie terapii zaczęła też studia i właśnie tam poznała swojego obecnego narzeczonego. Szybko się w sobie zakochali i razem zaczęli wynajmować mieszkanie.
Partner Ewy doskonale wiedział, z jaką chorobą na co dzień zmaga się dziewczyna. Wspierał ją, dopingował i dużo czytał na ten temat, aby wiedzieć jak najwięcej.
Z miesiąca na miesiąc i z roku na rok Ewa wychodziła zdrowotnie na prostą, a jej związek rozkwitał. Oboje znaleźli wymarzoną pracę, a niedawno nawet kupili mieszkanie na kredyt.
Rozpoczęły się też starania o dziecko. Niestety, ze względów zdrowotnych w przypadku Ewy zajście w ciążę nie jest takie proste. To jednak nie spędzało parze snu z powiek. Stwierdzili, że z czasem wszystko się ułoży.
Ewa w trakcie wali z chorobą zaczęła przybierać na wadze. W pierwszych latach ich związku u Ewy pojawiało się tylko kilka kilogramów więcej, jednak z biegiem lat dochodziły kolejne kilogramy. Po jakimś czasie nadmiernych kilogramów nagromadziło się już zauważalnie sporo.
Ewa nie zaprzątała sobie tym głowy. Wiedziała, że nie może się na tym skupiać ze względu na swoją chorobę. Gdyby znów zaczęła się obsesyjnie odchudzać, mogłaby mieć nawrót bulimii.
Z innego założenia wychodził jednak jej narzeczony…
“Zejdź chociaż poniżej 70 kg…inaczej się rozstaniemy”
Gdy Marcin poznał Ewę, ważyła ona zaledwie 55 kg przy wzrośnie 170 cm. Gdy rozpoczęła leczenie, powoli zaczęła przybierać na wadze. Potem jednak waga coraz częściej pokazywała coraz to wyższą liczbę.
Jej narzeczony wiele razy mówił jej, że kocha ją i podoba mu się taka, jaka jest. Teoretycznie wiedział o tym, że w jej przypadku dyskusje na temat wagi są niestosowne.
Marcin ostatnio jednak zmienił swoje podejście. Po jednej z imprez wyznał jej, że już od dawna zauważył, że taka waga Ewy jest dla niego nie do zaakceptowania, że rozumie, że w jej przypadku drastyczne odchudzanie to nie najlepszy pomysł, ale że jeśli jednak nie schudnie, to nie będą mogli być razem.
Jak możecie się domyślać, Ewa była w szoku. Natychmiast poczuła się zraniona, ale i przestraszona tym, jak wpłynie to na jej chorobę.
Stwierdziła, że z jednej strony sama źle się ze sobą czuje, nigdy nie ma siły i ciągle czuje się zmęczona. Z drugiej jednak strony poczuła się też oszukana, bo Marek przez ostatnie miesiące udawał, że wszystko jest w porządku.
Postanowiła, że na razie postawi na siebie i pójdzie do lekarza skonsultować swój stan psychofizyczny. W jej przypadku “klasyczne” odchudzanie nie jest wskazane. Z Marcinem jeszcze nie wie, jak postąpi… Jego wyznanie bardzo źle wpłynęło na jej poczucie własnej wartości, tym bardziej, że wcześniej mydlił jej oczy.
Co zrobić, gdy ktoś obniża Twoje poczucie własnej wartości?
Kiedy w związku doświadczasz sytuacji, w których ktoś obniża Twoje poczucie własnej wartości, ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony swojego samopoczucia i zdrowia emocjonalnego. Oto kilka sugestii, co można zrobić w takiej sytuacji:
Rozpoznanie problemu:
Zidentyfikuj sytuacje, w których czujesz się zraniony lub obniżony w swojej wartości. Być może problem tkwi w komunikacji, zachowaniach lub określonych działaniach drugiej osoby.
Samorefleksja:
Zastanów się, dlaczego te sytuacje wpływają na Ciebie w ten sposób. Czy są to kwestie związane z Twoją przeszłością, niepewnością, czy może rzeczywiście zachowania partnera są nieakceptowalne?
Otwarta i szczera komunikacja:
Porozmawiaj z partnerem/partnerką o swoich uczuciach i obawach. Wyraźnie i spokojnie wyjaśnij, w jaki sposób konkretne zachowania wpływają na Twoje samopoczucie.
Ustawianie granic:
To ważne, aby ustalić zdrowe granice w związku. Komunikuj jasno, co jest dla Ciebie akceptowalne, a co nie.
Wsparcie z zewnątrz:
Rozmowa z zaufaną osobą, taką jak przyjaciel, członek rodziny lub terapeuta, może pomóc uzyskać nową perspektywę i wsparcie.
Praca nad poczuciem własnej wartości:
Angażuj się w działania, które wzmacniają Twoje poczucie własnej wartości. Może to być rozwijanie hobby, uprawianie sportu, medytacja czy terapia.
Rozważenie terapii par:
Jeśli problemy w związku są poważne i trudne do rozwiązania we dwoje, rozważenie terapii par może być pomocne.
Rozważenie przyszłości związku:
Jeśli pomimo prób rozwiązania problemów sytuacja się nie poprawia, a Twoje samopoczucie jest nadal negatywnie, warto zastanowić się nad przyszłością tego związku.
Pamiętaj, że w zdrowym związku obie strony powinny czuć się szanowane, wartościowane i wspierane. Jeśli te elementy są nieobecne, ważne jest, aby zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego dobra emocjonalnego i psychicznego.