To największy przysmak Polaków! Jednak nie każdy może je jeść!

Agnieszka
Zdrowie
03.11.2023 10:06
To największy przysmak Polaków! Jednak nie każdy może je jeść!

Ogórki konserwowe, obok ogórków kiszonych, to jeden z najczęściej spożywanych przez Polaków dodatków do obiadu lub kanapek. Okazuje się jednak, że ogórki konserwowe mogą mieć zły wpływ na organizm. Poznaj szczegóły.

Ogórki konserwowe - czy są zdrowe?

Ogórki konserwowe są marynowane w mieszance przypraw, octu, cukru i wody. Nadaje im to ciekawy smak, który podkreśla smak innych potraw.

Ogórki konserwowe, podobnie jak kiszonki, posiadają w swoim składzie wiele cennych wartości odżywczych. Mowa między innymi o witaminach takich jak A, C, D, E, witaminach z grupy B oraz minerałach, takich jak magnez, miedź, wapń, fosfor, żelazo, cynk i fluor.

Ich spożywanie przyczynia się też do wyrównania gospodarki kwasowo-zasadowej w organizmie. 

Ogórki konserwowe mają jednak jedną poważną wadę, przez którą nie powinny gościć na naszych stołach w dużej ilości każdego dnia. Mowa o dość dużej ilości cukru i octu.

Ogórki konserwowe - cukier i ocet

Ze względu na dużą ilość octu, ogórki konserwowe należy spożywać w umiarze. 

Częste spożywanie octu może być szkodliwe, ponieważ jego kwasowość może erodować szkliwo zębów, podrażniać przełyk i żołądek, zaburzać wchłanianie leków, prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej i osłabiać kości. 

Nadmierne ilości octu w diecie mogą również wywołać zgagę lub nasilić refluks kwasowy. Mimo to, w umiarkowanych ilościach ocet może przynosić pewne korzyści zdrowotne.

Co więcej, do przygotowania zalewy używa się także dużą ilość cukru, która może podnieść indeks glikemiczny ogórków konserwowych. 

Wysoki indeks glikemiczny - czym jest?

Wysoki indeks glikemiczny (IG) produktu oznacza, że po jego spożyciu poziom glukozy we krwi wzrasta szybko. Produkty o wysokim IG powodują gwałtowne wydzielanie insuliny, co może prowadzić do szybkiego spadku poziomu cukru we krwi i uczucia głodu po krótkim czasie. 

Regularne spożywanie produktów o wysokim IG może zwiększać ryzyko rozwoju insulinooporności, otyłości, cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych. 

Z tego powodu zaleca się, by w diecie przeważały produkty o niskim lub średnim indeksie glikemicznym, które zapewniają stabilniejszy poziom cukru we krwi i dłuższe uczucie sytości.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną