Masowe powołania do wojska! Armia może potrzebować aż 200 tysięcy osób!

Martyna
Newsy
02.11.2023 19:46
Masowe powołania do wojska! Armia może potrzebować aż 200 tysięcy osób!

Zwiększona liczba wojskowych rezerwistów przygotowuje się na powołanie na ćwiczenia w nadchodzącym roku. Jakie są szczegóły planu i kto może być objęty wezwaniem? Oto, co wiemy.

Przywrócenie rezerwy wojskowej

Według najnowszych informacji Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa wezwanie nawet 200 tysięcy rezerwistów do odbycia ćwiczeń wojskowych w roku 2024. To plan, który budzi wiele pytań i zainteresowania. Jakie są kryteria wyboru i na czym polega taki proces?

Otóż ćwiczenia wojskowe mogą mieć różną długość. Mogą być:

  • jednodniowe
  • krótkotrwałe (do 30 dni)
  • długotrwałe (do 90 dni)
  • rotacyjne (łącznie do 30 dni z przerwami w określonych dniach w ciągu roku kalendarzowego)

Długość ćwiczeń jest ściśle uzależniona od celów szkoleniowych i decyzji dowódców jednostek wojskowych.

Kto może zostać powołany?

Na ćwiczenia w rezerwie będą powoływani żołnierze pasywnej rezerwy zgodnie z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi w wielu specjalnościach wojskowych. Ponadto, wezwanie mogą otrzymać osoby, które posiadają szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych RP. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • informatyków
  • lekarzy
  • kierowców

oraz o osoby bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego, ale legitymujące się specjalnymi kwalifikacjami przydatnymi w armii. Warto dodać, że według danych armii, liczba osób bez przeszkolenia wojskowego nie powinna przekroczyć 3 000.

Wiek osób, które mogą być powołane na ćwiczenia w rezerwie, reguluje ustawa. Szeregowi mogą być powoływani do służby do 55. roku życia, natomiast podoficerowie i oficerowie - do 63. roku życia.

Standardowa procedura

Warto podkreślić, że pomysł na powołanie większej liczby rezerwistów nie jest czymś nadzwyczajnym. Generał Roman Polko, komentując wcześniejsze plany, podkreśla, że to standardowa procedura, którą stosuje się regularnie:

"U niektórych powołania rezerwistów budzą zdziwienie, ogłaszana jest sensacja. Wiadomo, że media o czymś muszą mówić, ale nic nadzwyczajnego się nie dzieje. To jest standard, od którego ekipa pod wodzą pana Tuska w pewnym momencie odeszła, zwijając armię, zwijając szkolenia i szukając wszędzie oszczędności" - generał Rman Polko 

Przywoływane osoby mogą być cennym źródłem umiejętności, szczególnie w obszarach związanych z nowoczesnymi technologiami wojskowymi.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną