Ostatni dzień na przedłużenie Profilu Zaufanego! Instrukcja - Krok po kroku!

Justyna
Newsy
31.10.2023 16:55
Ostatni dzień na przedłużenie Profilu Zaufanego! Instrukcja - Krok po kroku!

31 października to ważna data dla wielu użytkowników Profili Zaufanych w Polsce. Wtorek jest bowiem ostatnim dniem na przedłużenie ich ważności. Jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z utratą dostępu do różnych usług online? 

Czy Twój Profil Wygasa? 

Przed przystąpieniem do procesu przedłużania Profilu Zaufanego, warto sprawdzić, czy nasz profil faktycznie wygasa.

Po zalogowaniu się na Profilu Zaufanym, przejdź do zakładki "Szczegóły Profilu". Tam w sekcji "Sposób Utworzenia/Przedłużenia" zwróć uwagę na informację "Profil Zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii"

Jeśli zobaczysz tę informację, oznacza to, że twój profil musisz teraz przedłużyć samodzielnie. Jeśli tego nie zrobisz, profil zostanie unieważniony 31 października 2023 roku, niezależnie od innej daty wygaśnięcia widniejącej na profilu. 

Jak Przedłużyć Profil Zaufany - krok po kroku? 

  • Zaloguj się na Stronie Profilu Zaufanego dostępnej pod adresem pz.gov.pl
  • Po zalogowaniu się, kliknij w niebieską strzałkę znajdującą się obok swojego imienia i nazwiska. W rozwijającym się menu wybierz opcję "Profil Zaufany"
  • Kolejno wybieraj opcje: "Szczegóły Profilu", "Przedłuż Ważność lub Zmień Dane" i "Dalej". 
  • Na ekranie pojawi się okno z Twoimi danymi kontaktowymi. Sprawdź je, a jeśli to konieczne, dokonaj edycji. 
  • Następnie zostaniesz poproszony o podanie dwóch kodów autoryzacyjnych - jeden z nich otrzymasz SMS-em, a drugi zostanie przesłany mailowo. 
  • Jeśli podane kody są prawidłowe, otrzymasz potwierdzenie przedłużenia Profilu Zaufanego o kolejne 3 lata. Dodatkowo, potwierdzenie zostanie przesłane na Twoją skrzynkę pocztową. 

Powiązanie z Kontem Bankowym 

Należy zauważyć, że po przedłużeniu ważności Profilu Zaufanego, zniknie jego powiązanie z kontem bankowym, jeśli korzystasz z niego do bankowości elektronicznej.

W takim przypadku konieczne będzie zalogowanie się do Profilu Zaufanego za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail i zmienienie dostawcy tożsamości na bank, aby kontynuować korzystanie z usług bankowych. 

Znaczenie Profilu Zaufanego 

Profil Zaufany jest niezwykle użytecznym narzędziem do potwierdzania tożsamości w internecie, podpisywania dokumentów elektronicznych i korzystania z usług administracji publicznej online. Warto podkreślić, jest również bezpłatne, a założyć konto można w różny sposób, w tym poprzez bank, e-dowód, placówkę lub rozmowę wideo z urzędnikiem. 

Dlatego nie zwlekaj - przedłuż ważność Profilu Zaufanego i ciesz się jego zaletami przez kolejne 3 lata!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną