Dodatek węglowy 2023/2024 to fakt, czy tylko plotka? Oto oficjalna decyzja rządu!

Martyna
Dofinansowania
19.09.2023 18:35
Dodatek węglowy 2023/2024 to fakt, czy tylko plotka? Oto oficjalna decyzja rządu!

Wielu z nas pamięta sytuację, gdy rząd postanowił wesprzeć rodziny, które ogrzewają swoje domy węglem, wypłacając jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3000 zł. Teraz, w obliczu nadchodzącego sezonu grzewczego, pojawiają się pytania dotyczące ewentualnego powrotu tego świadczenia. Czy rząd planuje ponownie przyznać dodatek węglowy dla gospodarstw domowych? 

Wysokie ceny energii a dodatek węglowy 

Obecna sytuacja na rynku paliw budzi wiele niepewności. Kryzys energetyczny ciągle jest faktem, a wysokie ceny energii wpływają na domowe budżety. Warto zastanowić się, czy w 2023 roku będzie można ubiegać się o dodatek węglowy, szczególnie jeśli taki wniosek został już złożony i zatwierdzony w 2022 roku. 

Anna Moskwa - szefowa ministerstwa klimatu i środowiska zapewnia, że w tym roku nie zabraknie węgla ani dla gospodarstw domowych, ciepłowni i dla energetyki. Na rynku dostępne są zapasy z ubiegłego roku, zarówno węgla polskiego, jak i importowanego. Rynek prywatny także otworzył się na dostawy. Anna Moskwa uspokaja, że nie ma obecnie potrzeby planowania dodatku węglowego. 

Stabilizacja cen węgla 

Minister klimatu i środowiska wyjaśnia, że obecnie ceny węgla zaczynają się stabilizować. Rząd monitoruje sytuację na bieżąco i jest gotów interweniować w razie jakichkolwiek zaburzeń na rynku. Decyzja o ewentualnym powrocie dodatku węglowego zostanie podjęta z uwzględnieniem obecnych warunków na rynku. 

Anna Moskwa informuje również, że w październiku zostanie podjęta decyzja w sprawie ewentualnego zamrożenia cen ciepła systemowego na rok 2024. Na chwilę obecną ceny ciepła systemowego są zamrożone do końca bieżącego roku. 

Obecne ceny węgla prezentują się w następujący sposób:

  • Ekogroszek Jaret Plus - 1471,31 zł za 800 kg (cena podana z akcyzą)
  • EkoSobieski premium - 1695,31 zł za 800 kg (cena podana z akcyzą)
  • Ekogroszek Tauron Big Bag - 1889,14 zł za tonę (cena podana z akcyzą)
  • Ekogroszek Jar plus Big Bag - 1839,15 zł za tonę (cena podana z akcyzą)

Źródło: biznes.interia.pl

Choć w obecnej chwili nie ma planów powtórzenia dodatku węglowego na sezon grzewczy 2023/2024, rząd pozostaje czujny i gotów do interwencji, jeśli sytuacja na rynku ulegnie zmianie. Warto monitorować informacje dotyczące cen węgla i ewentualnych świadczeń wsparcia dla gospodarstw domowych ogrzewających się tym paliwem. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną