Wzrost składek ZUS w 2024 r.! Co przedsiębiorcy powinni wiedzieć?

Martyna
Podatki
27.08.2023 15:06
Wzrost składek ZUS w 2024 r.!  Co przedsiębiorcy powinni wiedzieć?

W nadchodzącym roku polscy przedsiębiorcy muszą się przygotować na kolejną zmianę w finansach. Według najnowszych wyliczeń głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, składki ZUS znacząco wzrosną. Przedstawiamy szczegóły. 

Przyczyny wzrostu składek

Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich - Łukasz Kozłowski uważa, że podstawowe składki przekroczą pułap 1600 złotych miesięcznie. Przyczyną tego zjawiska będzie wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wprowadzonego przez rząd.  

Wzrost będzie miał istotne znaczenie przy określaniu składek. Według nowego projektu budżetu na rok 2024, przeciętne wynagrodzenie brutto wyniesie 7824 złote. To o 30 złotych więcej niż wcześniej zakładano. 

Składki ZUS w 2024 

Zmiany w wynagrodzeniach mają wpływ na podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Oznacza to, że składki w 2024 roku wzrosną o 6,14 złotego miesięcznie, niż można było wcześniej przewidzieć. 

W praktyce, łączna kwota składek wyniesie 1600,32 złote, w porównaniu do dotychczas spodziewanych 1594,18 złote. Chociaż ta zmiana nie jest olbrzymia, ma ona znaczący wpływ na osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie korzystają z preferencji w opłacaniu składek.

Skłonność do wyższych składek na ubezpieczenia społeczne w 2024 roku, w tym rekordowej podwyżki osiągniętej w 2023 roku, kiedy wzrost wynosił 207,20 złotych, jest związana z prognozowanym łącznym wzrostem składek o 181,84 złote miesięcznie. 

Wpływ na Branżę Przedsiębiorców 

Jednak to nie jedyna zmiana, z którą muszą się zmierzyć przedsiębiorcy. Minimalna składka zdrowotna również zostanie podniesiona, z poziomu 314,10 złotych do 381,78 złotych miesięcznie. To z kolei wynika z planowanej podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Dla grupy blisko 1,2 miliona przedsiębiorców, które opłacają składki liczone od 60 procent przeciętnego wynagrodzenia, wyższe składki o 6,14 złote miesięcznie oznaczają około 87 milionów złotych więcej wpływów dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Wzrost składek ZUS w 2024 roku stanowi kolejne wyzwanie dla polskich przedsiębiorców. Mimo że zmiany nie są ogromne, skumulowany efekt może być zauważalny w ich budżetach. Konieczne będzie dokładne przemyślenie strategii finansowej oraz dostosowanie się do nowych warunków 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną