Co musi zapewnić pracodawca swoim pracownikom w trakcie upałów? Nadchodzą nowe wytyczne UE!

Martyna
Prawo
25.08.2023 18:35
Co musi zapewnić pracodawca swoim pracownikom w trakcie upałów? Nadchodzą nowe wytyczne UE!

Wraz z coraz częstszymi ekstremalnymi upałami, kwestia pracy w wysokich temperaturach staje się coraz większym problemem. W Polskim Kodeksie pracy brakuje konkretnych regulacji dotyczących maksymalnej temperatury, przy której pracownik może nadal wykonywać swoje obowiązki. Choć istnieje wymaganie zapewnienia pracownikom napojów w określonych sytuacjach, brakuje kompleksowego podejścia do pracy w upalne dni. 

Decyzja Unii Europejskiej 

Według przepisów BHP w trakcie upałów pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom wody, jednak na horyzoncie pojawiają się pewne zmiany, które mogą wpłynąć jeszcze bardziej na sytuację osób zatrudnionych.

Unia Europejska przygotowała nowe wytyczne dla pracodawców, które skupiają się na zarządzaniu ryzykiem związanym z pracą w wysokich temperaturach oraz udzielaniem pomocy pracownikom cierpiącym z powodu chorób związanych z przegrzaniem organizmu. 

W ramach tych wytycznych znajdują się praktyczne wskazówki dotyczące udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia: 

  • Udaru cieplnego 
  • Wyczerpania cieplnego 
  • Rabdomiolizy 
  • Omdlenia 

spowodowanego wysoką temperaturą. Wytyczne te opierają się na rekomendacjach różnych organizacji zdrowotnych. 

Ocena ryzyka przez pracodawcę 

Jednym z kluczowych aspektów jest ocena ryzyka stresu cieplnego, która powinna uwzględniać rodzaj wykonywanej pracy. Pracodawcy są zobowiązani do zidentyfikowania czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tego stanu oraz do podjęcia działań mających na celu jego ograniczenie. 

Kontrole inżynieryjne również znajdują swoje miejsce w nowych wytycznych, sugerując, że infrastruktura zakładu pracy oraz zastosowane środki ochrony powinny być regularnie kontrolowane pod kątem skuteczności. 

Dodatkowo UE podaje wytyczne dotyczące środków ochrony indywidualnej, nawodnienia oraz dodatkowych przerw na odpoczynek, co może znacząco przyczynić się do minimalizowania ryzyka dla pracowników. 

Czy sytuacja pracowników się polepszy? 

Mimo że nowe wytyczne nie mają charakteru wiążącego, mogą stanowić istotny krok w kierunku poprawy warunków pracy w upalne dni. Choć nie można oczekiwać, że pracodawcy natychmiast dostosują się do tych zaleceń, to otwiera to drzwi do ewentualnych przyszłych regulacji, które bardziej kompleksowo uregulują pracę w warunkach wysokich temperatur. 

Pracownicy mogą zatem mieć nadzieję, że ich prawa i zdrowie będą lepiej chronione w obliczu coraz częstszych fal upałów. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną