Suszone grzyby w kilkanaście minut? To możliwe, poznaj ten sposób!

Martyna P.
Dieta i żywienie
21.08.2023 12:26
Suszone grzyby w kilkanaście minut? To możliwe, poznaj ten sposób!

Suszenie grzybów to popularny sposób na przedłużenie ich trwałości i zachowanie wyjątkowego smaku. Tradycyjne metody suszenia w piekarniku mogą być czasochłonne, dlatego coraz częściej sięga się po nowoczesne technologie, takie jak mikrofalówki. Ta metoda jest znacznie szybsza i równie efektywna. Poniżej przedstawiamy etapy procesu suszenia grzybów w mikrofalówce.

Etapy suszenia grzybów w mikrofalówce

  1. Przygotowanie grzybów: Wybierz świeże i zdrowe okazy. Dokładnie je umyj i osącz na ręczniku papierowym. Pokrój na równą wielkość, aby suszenie było równomierne.

  2. Ustalenie parametrów mikrofalówki: Ustaw moc mikrofalówki na niski poziom, np. 20-30% mocy. Wyższa moc może spowodować, że grzyby szybko się przypalą.

  3. Ułożenie na talerzu: Ułóż grzyby na talerzu mikrofalówki w jednej warstwie, nie kładź ich na siebie.

  4. Suszenie: Umieść talerz w mikrofalówce i susz grzyby przez 1-2 minuty, a następnie obróć je i kontynuuj suszenie. Powtarzaj ten proces aż grzyby będą całkowicie suche. Cały proces może trwać od 8 do 15 minut, w zależności od wielkości i ilości grzybów.

  5. Ostudzenie i przechowywanie: Po wysuszeniu, pozwól grzybom ostygnąć na kilka minut. Przechowuj je w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby zachować świeżość.

Zdjęcie Suszone grzyby w kilkanaście minut? To możliwe, poznaj ten sposób! #1

Jakie grzyby idealnie nadają się do suszenia?

Do suszenia wykorzystajmy grzyby o suchej skórce. Możemy wykonać test – po dotknięciu kapelusza na palcu nie zostaje ślad - jest on suchy i czysty.

Idealne grzyby do suszenia to koźlarze, podgrzybki, prawdziwki, smardze.

Do suszenia wybierajmy wyłącznie nierobaczywe grzyby, bez oznak psucia.  

Mniejsze grzyby suszymy w całości, większe - pokrojone wzdłuż trzonu (trzon razem z kapeluszem).

Jakie grzyby nie nadają się do suszenia?

Są pewne gatunki grzybów, które nie nadają się do suszenia. Proces te powoduje, że tracą walory smakowe.

Do takich grzybów z pewnością należą kurki, kanie, rydze, gąski, opieńki, czy surojadki, które po ususzeniu nabierają gorzkiego, nieprzyjemnego posmaku.

Niektóre z nich mają bardzo mały owocnik, który lepiej sprawdzi się w marynowaniu, czy smażeniu.

Pamiętajmy, że niektóre gatunki mają w sobie aż 80-90% wody – dlatego małe gatunki bardzo dużo tracą na objętości podczas procesu suszenia.

Suszenie grzybów w mikrofalówce to prosta i szybka metoda na zachowanie smaku i aromatu tych wyjątkowych darów natury. Jest to znacznie bardziej efektywny sposób niż tradycyjne suszenie w piekarniku, pozwalający na cieszenie się smakiem grzybów przez cały rok. Pamiętaj o dokładnym przestrzeganiu instrukcji i cieszenie się pysznym i aromatycznym dodatkiem do wielu potraw!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną