Co szypułka mówi o pomidorze? TEN szczegół ma wielkie znaczenie!

Martyna P.
Dieta i żywienie
01.08.2023 11:56
Co szypułka mówi o pomidorze? TEN szczegół ma wielkie znaczenie!

Pomidory, czy to na kanapki, w sałatki, czy do sosów, to jedne z najpopularniejszych warzyw na naszych stołach. W sklepach znajduje się mnóstwo odmian, kształtów i rozmiarów, ale istnieje pewien aspekt, na który często nie zwracamy uwagi - szypułka. Dlaczego warto wybierać pomidory z szypułkami? Oto kilka powodów.

Wybierz pomidora z szypułką! 

Świeżość

Pomidory z szypułkami zazwyczaj są świeższe. Szypułka pomidora jest jak jego pępowina, przez którą owoce otrzymują składniki odżywcze z rośliny. Jeżeli szypułka jest ciągle przytwierdzona do pomidora, oznacza to, że został on niedawno zebrany.

Dłuższa trwałość

Szypułki chronią pomidory przed szybkim gniciem. Szypułka stanowi naturalną barierę dla bakterii i grzybów, które mogą dostać się do owocu i przyspieszyć jego psucie. Dlatego pomidory z szypułkami zazwyczaj utrzymują swoją świeżość na dłużej.

Wskaźnik jakości

Pomidory z szypułkami często są wyższej jakości. Szypułka jest jak wskaźnik jakości pomidora - jeżeli jest zielona i świeża, prawdopodobnie cały pomidor jest zdrowy i świeży. Z drugiej strony, jeśli szypułka jest sucha i brązowa, pomidor prawdopodobnie zaczyna się psuć.

Ochrona przed uszkodzeniami

Szypułki pomagają chronić pomidory przed uszkodzeniami. Pomidory są delikatnymi owocami, które łatwo ulegają zgnieceniu lub uszkodzeniu. Szypułki zapewniają dodatkową ochronę, zabezpieczając wrażliwą część owocu, gdzie szypułka łączy się z pomidorem.

Wybierając pomidory z szypułkami, wybieramy świeżość, długotrwałość, wyższą jakość i ochronę przed uszkodzeniami. Szypułka nie jest tylko ozdobą - to kluczowy element, który pomaga utrzymać pomidory w jak najlepszym stanie. Pamiętaj o tym podczas następnej wizyty w sklepie!

Zdjęcie Co szypułka mówi o pomidorze? Jak wybrać świeże i smaczne warzywo? #1

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pomidora w sklepie?

Zdrowa i smaczna dieta często opiera się na świeżych owocach i warzywach, a pomidory są jednym z najważniejszych składników wielu potraw. Jak jednak wybrać najsmaczniejsze i najzdrowsze pomidory w sklepie? Oto kilka wskazówek, na co zwracać uwagę.

Kolor

Pomidor powinien być intensywnie czerwony, z wyjątkiem niektórych odmian, które mogą mieć różne kolory. W przypadku pomidorów, kolor jest zdecydowanie wskaźnikiem dojrzałości i smaku. Unikaj pomidorów, które mają zielone plamy lub są zbyt blade - prawdopodobnie nie są one dojrzałe.

Kształt i skóra

Idealny pomidor powinien być dobrze uformowany, bez widocznych wgnieceń lub deformacji. Skóra pomidora powinna być gładka i jędrna, bez pęknięć, przebarwień czy pleśni. Uszkodzenia skóry mogą wskazywać na to, że pomidor jest przestarzały lub że został uszkodzony podczas transportu.

Konsystencja

Dobry pomidor powinien być jędrny, ale nie twardy. Jeśli pomidor jest miękki lub wodnisty, prawdopodobnie zaczyna się psuć. Z drugiej strony, zbyt twardy pomidor może oznaczać, że jest niedojrzały.

Zapach

Dojrzałe pomidory mają charakterystyczny, świeży zapach. Jeśli pomidor nie ma zapachu, prawdopodobnie jest niedojrzały. Jeśli zapach jest kwaśny lub nieprzyjemny, pomidor jest prawdopodobnie zepsuty.

Pochodzenie

Jeśli to możliwe, wybieraj pomidory pochodzące z lokalnych upraw. Nie tylko wspierasz lokalnych rolników, ale również dostajesz produkty, które nie były transportowane na długie dystanse, co często wpływa na ich jakość.

Jak przechowywać pomidory?

Najlepszym miejscem do przechowywania pomidorów jest chłodne i ciemne miejsce. Nie zaleca się przechowywania pomidorów w lodówce, ponieważ niskie temperatury mogą zniszczyć ich strukturę komórkową i wpłynąć na smak. Najlepszym miejscem jest spiżarnia lub kuchenna szafka, gdzie pomidory są chronione przed światłem i wilgocią. Pamiętajmy również, aby przechowywać je z szypułką, aż do momentu spożycia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną