Drastyczny spadek dostępności mieszkań w 2024 roku! O jakie lokum będzie najtrudniej?

Justyna
Biznes i finanse
15.06.2023 20:57
Drastyczny spadek dostępności mieszkań w 2024 roku! O jakie lokum będzie najtrudniej?

Rynek nieruchomości w Polsce zmierza w kierunku poważnych zmian w roku 2024. Wejście w życie rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, w ramach którego oferowany jest Bezpieczny Kredyt, może przynieść znaczące konsekwencje dla dostępności mieszkań. Skąd taki wniosek?

Mniej mieszkań do zakupu w 2024 r.

Wejście w życie rządowego programu Pierwsze Mieszkanie może prowadzić do drastycznego spadku dostępności mieszkań na rynku. W związku z tym, osoby planujące zakup mieszkania w 2024 roku powinny wziąć pod uwagę te czynniki i być gotowe na wyzwania związane z ograniczoną dostępnością preferowanych typów nieruchomości. 

Warto przypomnieć, że program ten umożliwia przyznanie Bezpiecznego Kredytu osobom spełniającym odpowiednie warunki. Ponadto zakłada on możliwość państwowej dopłaty do kredytu przez 10 lat, co znacznie obniża całkowite koszty i miesięczne raty w porównaniu do tradycyjnych kredytów.

Limity budżetowe dopiero w przyszłym roku

Poza atrakcyjnością programu na obawę dotyczącą dostępności mieszkań wpłynęły także słowa ministra rozwoju i technologii, Waldemara Budy. Zapowiedział bowiem, że do końca 2023 roku Bezpieczny Kredyt będzie udzielany wszystkim chętnym spełniającym kryteria, a limity budżetowe zaczną obowiązywać dopiero od początku przyszłego roku.

Ta informacja może skłonić osoby zainteresowane skorzystaniem z kredytu z dopłatą od państwa do podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości jeszcze w tym roku. Według ministra, w 2023 roku oczekuje się około 15 tysięcy osób zainteresowanych Bezpiecznym Kredytem. Jednocześnie przyznał, że do banków prawdopodobnie trafi nawet dwa razy więcej wniosków kredytowych. To z kolei oznacza, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy z rynku może zniknąć nawet kilkadziesiąt tysięcy nieruchomości.

Najtrudniejsze do znalezienia

Wiele osób spodziewa się drastycznego spadku liczby dostępnych lokali na rynku, szczególnie w przypadku kilku konkretnych typów mieszkań.

Kawalerki

Zgodnie z danymi pośredników nieruchomości, kawalerki są obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych typów mieszkań. Ich niewielki metraż i niższe ceny przyciągają zarówno singli, jak i pary bez dzieci. Jednak wraz z wprowadzeniem programu Bezpieczny Kredyt, który umożliwia finansowanie zakupu nieruchomości z pomocą państwa, można przewidzieć, że te niewielkie mieszkaniami będą pierwszymi, które znikną z rynku.

Mieszkania 2-3 pokojowe o metrażu do około 50 mkw

Program Bezpieczny Kredyt pozwala na sfinansowanie zakupu nieruchomości o wartości maksymalnie 800 tys. zł (600 tys. zł dla par spełniających warunki + 200 tys. zł wkładu własnego). Jednak w praktyce oczekuje się, że większość kredytów zostanie zaciągnięta na niższą kwotę, zwłaszcza z uwagi na fakt, że beneficjenci kupują swoje pierwsze mieszkanie. Z tego powodu niewielkie lokale dwu- i trzypokojowe również będą bardzo popularne.

Przyciągną zarówno małe rodziny, jak i pary z jednym dzieckiem, które szukają przestronnego lokum w przystępnej cenie. Szukający takiego rodzaju nieruchomości mogą napotkać trudności ze znalezieniem odpowiednich ofert, a konkurencja na rynku może się znacznie zaostrzyć.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną