Ruszyły kontrole domów w Polsce! Co sprawdzą kontrolerzy i jakie dokumenty są wymagane?

Agnieszka
Prawo
14.06.2023 13:41
Ruszyły kontrole domów w Polsce! Co sprawdzą kontrolerzy i jakie dokumenty są wymagane?

Zarządzanie wodami opadowymi na nieruchomościach prywatnych w Polsce jest regulowane przez kilka różnych aktów prawnych. W wielu gminach ruszyły kontrole domów dotyczące odprowadzania wód opadowych. Za nieprzestrzeganie przepisów czeka grzywna nawet 10 tys. zł.

Kontrola pracowników wodociągów

Ruszyły kontrole domów pod względem odprowadzania wód opadowych z nieruchomości. Muszą być one bowiem odprowadzane zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Od 2018 roku wody opadowe nie są już uznawane za ścieki, z tego powodu nie mogą być już wprowadzane do kanalizacji sanitarnej. 

Pracownicy lokalnych wodociągów będę więc sprawdzać przede wszystkim to, czy wody opadowe są odprowadzane do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej.

Dotyczyć to będzie głównie nieruchomości, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej.

Jak podkreśla Agata Jaczyńska w rozmowie z portalem prawo.pl w przypadku budynków niskich lub takich, dla których nie ma możliwości przyłączenia, przepisy dopuszczają odprowadzenie wód opadowych na własny teren nieutwardzony. 

Na takiej posesji może stanąć na przykład zbiornik retencyjny do gromadzenia wody. 

Jak przebiega kontrola i jaka może czekać grzywna?

Właściciele będą musieli pokazać pracownikom wodociągów dokumenty, takie jak:

  • umowy na opróżnianie zbiornika bezodpływowego lub osadnika w przydomowej oczyszczalni ścieków (musi zostać zawarta z przedsiębiorcą uprawnionym do wywożenia i transportu nieczystości na terenie gminy),
  • faktur, paragonów bądź rachunków wystawianych od usługodawców zajmujących się wywożeniem nieczystości.

,Jeśli kontrola wykaże, że wody opadowe odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej, pracownicy wodociągów będą mogli nałożyć grzywnę nawet w wysokości 10 tysięcy złotych. 

Odprowadzanie wód opadowych 

W Polsce właściciel nieruchomości ma obowiązek tak zorganizować odprowadzanie wód opadowych i roztopowych, aby nie szkodziło to sąsiadom. Kodeks cywilny mówi, że nie można kierować wód opadowych w sposób szkodliwy dla sąsiadów. Może to oznaczać, że woda nie może być odprowadzana bezpośrednio na nieruchomość sąsiednią, ani nie może powodować podtopienia terenu sąsiedniego.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną