Kosmiczny wzrost opłat za butelki! Kto za to zapłaci?

Martyna P.
Newsy
19.05.2023 8:47
Kosmiczny wzrost opłat za butelki! Kto za to zapłaci?

1 stycznia 2024 roku w życie wejdą przepisy zakładające dodatkowe opłaty za wyroby z plastiku. Podana wcześniej przez Ministerstwo Klimatu stawka była do zaakceptowania. Okazuje się, że teraz Resort podniósł ją aż dwudziestokrotnie.

 

Nadchodzi opłata za plastikowe butelki

Autorem nowego rozporządzenia jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ustawa zakłada wprowadzenie opłat do wyrobów z plastiku.

Mowa o rozporządzeniu dotyczącym stawek opłat na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz utworzenia i utrzymania publicznych systemów zbierania tych odpadów.

Opłata ma zostać nałożona na producentów napojów czy mleka, którzy sprzedają produkty w plastikowych butelkach o pojemności do 3 litrów.  

 

Opłata za butelki wrosła 20-krotnie!

Początkowo Ministerstwo Klimatu ustaliło, że roczna stawka za kilogram wprowadzonych opakowań miała wynieść 1 grosz.

Jak podaje portal „Bezprawnik”, Resort zdecydował się teraz podnieść tę stawkę DWUDZIESTOKROTNIE.  

Można spodziewać się, że konsekwencją tego będzie podwyższenie cen dla konsumentów.

Przedsiębiorcy z branży są oburzeni faktem, że Ministerstwo Klimatu nagle zmieniło decyzję. Czują się oszukani. Mówią, że zostali wprowadzeni w błąd.

Przedstawiciele branży uważają, że lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu kaucyjnego, niż ustanawianie dodatkowych opłat.

 

Zdjęcie Kosmiczny wzrost opłat za butelki! Kto za to zapłaci? #1

Jedzenie na wynos i dowóz  jeszcze droższe!?

Rozporządzenie zawiera stawki opłat za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Mowa o kubkach na napoje z pokrywkami i wieczkami oraz pojemnikach na żywność (w tym pojemnikach typu fast food).

Obowiązek płacenia nałożony będzie na przedsiębiorców, którzy wydają klientom plastikowe wyroby (jedzenie na wynos, jedzenie na dowóz).

Ustawa określiła opłatę w wysokości maksymalnie 1 zł za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom.

Przepisy rozporządzenia przewidują, że w przypadku kubków na napoje (w tym ich pokrywek i wieczek) opłata ma wynieść 20 groszy. Do pojemników na żywność doliczane będzie 25 groszy.

Nowe przepisy są elementem unijnego projektu „single use plastic”. Bazuje on na ograniczeniach dotyczące stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży.

Jego celem jest zachęcenie przedsiębiorców do pakowania żywności w opakowania przyjazne dla środowiska.

 

Źródło: Bezprawnik.pl

https://bezprawnik.pl/oplata-za-butelki/

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną