To już pewne! Nadciąga klimatyczna apokalipsa!

Justyna
Newsy
18.05.2023 20:14
To już pewne! Nadciąga klimatyczna apokalipsa!

Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikowała coroczny raport "Global Annual to Decadal Climate Update". Podsumowuje on prognozy związane z klimatem na świecie na następny rok i kolejne pięć lat. Jakie płyną z niego wnioski?

Średnioroczna temperatura globalna

Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) płyną niepokojące wnioski. Średnia globalna temperatura w zeszłym roku była o około 1,15 st. C wyższa od średniej sprzed epoki przemysłowej. Natomiast ryzyko, że przekroczy 1,5 stopnia Celsjusza powyżej wspomnianej średniej w ciągu najbliższych pięciu lat, wynosi 66 procent.

Powyższe ryzyko rośnie stale od 2015 roku, kiedy było bliskie zeru. W latach 2017-2021 wynosiło zaledwie 10 proc. Dla porównania, w zeszłorocznym raporcie prawdopodobieństwo to oceniono na 50 procent.

Jak podkreślono, nie oznacza to, że świat długoterminowo przekroczy ten próg globalnego ocieplenia. Natomiast z dużym prawdopodobieństwem średnia globalna temperatura będzie wyższa od tego poziomu w ciągu co najmniej jednego roku w latach 2023-2027.

El Nino zwiększa ryzyko

Częściowo do zwiększenia ryzyka osiągniecia tego progu ma przyczynić się anomalia El Nino. Jest to zjawisko, które może spotęgować zmiany klimatyczne, a co za tym idzie, zaostrzać ekstremalne warunki, jakie coraz częściej panują w różnych częściach świata. Pojawia się, gdy temperatura na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku jest ponadprzeciętnie wysoka.

Daleko idące konsekwencje

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej Petteri Taalas ostrzega:

„spodziewamy się, że El Nino w połączeniu ze zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka popchnie globalną temperaturę na niezbadane terytorium. Będzie to miało daleko idące konsekwencje dla zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego, gospodarki wodnej i środowiska. Musimy być przygotowani”.

Ekspert naukowy brytyjskiej agencji meteorologicznej Met Office Leon Hermanson, który kierował raportem wskazuje:

Przewidujemy, że średnia globalna temperatura będzie wciąż rosła, oddalając nas coraz bardziej od klimatu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni”.

Porozumienie paryskie

Do ograniczenia średniego wzrostu temperatury na Ziemi do 1,5 st. C zobowiązano się w ramach Porozumienia paryskiego w 2015 roku. Celem dokumentu jest również utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury znacznie poniżej 2 st. C w stosunku do epiki przedindustrialnej.

Eksperci ostrzegają, że osiągnięcie tego poziomu może pociągnąć za sobą szereg groźnych konsekwencji, takich jak:

  • coraz bardziej dotkliwe upały oraz susze w Europie i Amazonii,
  • topnienie lodu morskiego i lodowców,
  • podnoszenie się poziomu mórz,
  • zwiększenie częstotliwości gwałtownych zjawisk atmosferycznych.