Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował w środę o dalszych losach programu Mieszkanie Plus. Czy udało się osiągnąć założenia jednego ze sztandarowych pomysłów rządowych?
Co dalej z Mieszkanie Plus?
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podsumował program następująco:
„Mieszkanie Plus nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc nie uczestniczyłem w tym procesie. (...) Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu Plus, to znaczy zaproponuję za chwilę rozwiązanie, które zamknie ten temat”.
Minister rozwoju przyznał, że w 2016 roku nie można było proponować programów popytowych, ponieważ w Polsce budowano bardzo mało mieszkań. Tłumaczył:
„Nie mogliśmy proponować, żeby wzmocnić klientów nabywających mieszkania, tylko musieliśmy wzmocnić podaż, czyli budowanie, i to wtedy było istotne, źle było wykonane. Natomiast dzisiaj mamy rekordową ilość budowy mieszkań i domów, w związku z tym możemy zaproponować propozycję popytową”.
Podsumowanie programu
Warto przypomnieć, że program Mieszkanie Plus to jeden ze sztandarowych programów rządowych. Miał wesprzeć Polaków, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania. Rozwiązania zakładały między innymi ułatwienie budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach z wykorzystaniem gruntów publicznych. W 2018 roku premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że w 2019 roku w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań. Tego celu nie udało się jednak osiągnąć.
Podczas konferencji prasowej to właśnie premier Mateusz Morawiecki przyznał, że:
„Mieszkanie Plus nie spełniło oczekiwań”.
Z informacji przekazanych TVN24 Biznes przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wynika, że na koniec 2022 roku w ramach części rynkowej i społecznej programu Mieszkanie plus wybudowano około 19 tys. lokali mieszkalnych. Do końca minionego roku trwała budowa około 31,5 tys. lokali. Resort zaznaczył, że inwestycje znajdujące się w budowie będą oddawane do użytkowania w kolejnych 2-3 latach.
Co na to mieszkańcy?
Z programu nie są zadowoleni także mieszkańcy powstałych w ramach niego lokali. Opisują swoje mieszkania następująco:
„Miało być tanio i dobrze. Jest drogo i pełno usterek”.
Mieszkanie Plus miało dać dach nad głową za rozsądne pieniądze i własność za kilkanaście lat. Okazuje się jednak, że nic z tego. Sam czynsz jest już wyższy niż koszt wynajęcia mieszkania, a zaproponowana niedawno opłata "wykupienia" przekracza wysokość raty komercyjnego kredytu.