Czy szerszenie są niebezpieczne? Co je przyciąga?

Ewelina
Ogród
17.05.2023 12:14
Czy szerszenie są niebezpieczne? Co je przyciąga?

Szerszenie mogą być uznawane za niebezpieczne ze względu na ich zdolność do zadawania bolesnych ukąszeń. Jednak nie wszystkie gatunki szerszeni są agresywne i niebezpieczne dla ludzi.

Czy szerszenie atakują ludzi bez powodu? 

W Polsce najbardziej znany i rozpowszechniony gatunek to szerszeń zwyczajny (Vespa crabro). Jest on większy od pszczół i os, co może wywoływać większe obawy, ale zazwyczaj nie atakuje ludzi bez powodu. Szerszenie są generalnie mniej agresywne niż osy i częściej unikają konfrontacji, chyba że czują się zagrożone.

Co przyciąga szerszenie? 

Szerszenie przyciągają różne czynniki, w tym zapachy, które mogą być atrakcyjne dla nich. Mogą to być na przykład słodkie napoje, owoce, miód, słodkie perfumy, a także pot i inne substancje o zapachu przypominającym pokarm.

Również jasne kolory, takie jak żółty, mogą przyciągać szerszenie.

Nie usuwaj samodzielnie gniazd!

Ważne jest, aby zachować ostrożność w obecności szerszeni i nie drażnić ich, szczególnie w pobliżu ich gniazd. Jeśli czujesz się zagrożony obecnością szerszeni, najlepiej jest zachować spokój i powoli się oddalić. Unikaj gwałtownych ruchów, które mogą je pobudzić.

Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się gniazdo szerszeni, zalecam skontaktować się z lokalnymi służbami sanitarnej dezynsekcji lub profesjonalistami od usuwania gniazd os i szerszeni. Nie próbuj samodzielnie usuwać gniazda, ponieważ to może być niebezpieczne.

Jak odstraszyć szerszenie? 

Oto kilka naturalnych sposobów, które mogą pomóc odstraszyć szerszenie:

  1. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej: Szerszenie nie lubią zapachu mięty pieprzowej. Możesz spryskać miejsca, gdzie się zebrały, mieszanką wody i olejku eterycznego z mięty pieprzowej.

  2. Ocet jabłkowy: Wstrzykiwanie octu jabłkowego do gniazda szerszeni może odstraszyć je. Należy jednak to zrobić ostrożnie, unikając bezpośredniego kontaktu z szerszeniami.

  3. Zapachy cytrusowe: Szerszenie nie lubią zapachu cytrusów. Możesz umieścić skórkę cytryny lub pomarańczy w miejscach, gdzie chcesz je odstraszyć.

  4. Woreczki ziołowe: Wypełnij woreczki z siateczki lub lniane materiały suszonymi ziołami, takimi jak mięta, lawenda, anyż, eukaliptus czy goździki, i umieść je w pobliżu miejsc, gdzie pojawiają się szerszenie.

  5. Unikaj słodkich zapachów: Szerszenie są przyciągane do słodkich zapachów, takich jak napoje, owoce, miód i perfumy. Staraj się unikać używania tych zapachów na zewnątrz, szczególnie w pobliżu obszarów, gdzie są szerszenie.

  6. Nie pozostawiaj jedzenia na zewnątrz: Upewnij się, że nie zostawiasz otwartych pojemników z jedzeniem na zewnątrz, szczególnie podczas pikników czy posiłków na tarasie. Staraj się utrzymać otoczenie czyste i pozbawione resztek pokarmowych.

Warto jednak pamiętać, że te metody mogą mieć różną skuteczność w zależności od konkretnych warunków i gatunku szerszeni. Jeśli masz duże problemy z szerszeniami lub gniazdem w nieodpowiednim miejscu, zalecam skontaktować się z profesjonalnymi służbami dezynsekcji, które będą w stanie skutecznie zająć się problemem.

Podsumowując, szerszenie mogą być niebezpieczne, ale nie atakują ludzi bez powodu. Przyciągają je zapachy i jasne kolory. Jeśli masz obawy lub napotkasz szerszenie w nieodpowiednim miejscu, najlepiej jest zachować spokój i skonsultować się z profesjonalistami.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną