Czy wiedziałeś, że KAKAO może leczyć ból? Dowiedz się jak!

Ewelina
Kulinaria
13.05.2023 22:18
Czy wiedziałeś, że KAKAO może leczyć ból? Dowiedz się jak!

Kakao, które jest w formie czekolady lub napoju czekoladowego, może w pewnym stopniu przynieść ulgę w bólu. Kakao zawiera składniki, takie jak teobromina i fenyletylaminę, które mogą wpływać na nasze samopoczucie i działanie przeciwbólowe.

Jak kakao leczy ból?

Teobromina jest naturalnym stymulantem i łagodnym środkiem przeciwbólowym, który może pomóc w zmniejszeniu niektórych rodzajów bólu, takich jak bóle głowy. Może także działać jako lekko rozkurczający mięśnie i poprawiać przepływ krwi.

Fenyletylamina, z kolei, wpływa na nasz nastrój i może przyczynić się do uczucia ulgi w bólu poprzez wywołanie uczucia euforii i zwiększenie poziomu endorfin w mózgu.

Należy jednak pamiętać, że działanie przeciwbólowe kakao jest zwykle łagodne i może pomóc jedynie w łagodzeniu niektórych rodzajów bólu, takich jak bóle głowy lub napięciowe bóle mięśni. W przypadku poważniejszych lub przewlekłych bólów zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu właściwej diagnozy i leczenia.

Jak używać kakao w celach leczniczych?

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak można stosować kakao w celu łagodzenia bólu:

  1. Spożywanie kakao w postaci napoju: Można spożywać gorące kakao, używając naturalnego proszku kakao bez dodatku cukru. Dodanie mleka roślinnego lub mleka o niskiej zawartości tłuszczu może pomóc w lepszym przyswajaniu przeciwutleniaczy.

  2. Spożywanie ciemnej czekolady: Ciemna czekolada z wysoką zawartością kakao (powyżej 70%) jest również dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Jednak warto pamiętać, że ciemna czekolada może zawierać więcej kalorii i tłuszczu niż inne formy kakao, więc jej spożycie powinno być umiarkowane.

  3. Stosowanie masek z kakao na skórę: Niektóre badania sugerują, że przeciwutleniacze w kakao mogą pomagać w łagodzeniu bólu skórnego. Można przygotować maskę z naturalnego proszku kakao, miodu i jogurtu, a następnie nałożyć ją na skórę i pozostawić na 15-20 minut przed spłukaniem.

  4. Dodawanie kakao do diety: Można dodać kakao do smoothie, owsianki lub innych posiłków, aby zwiększyć spożycie przeciwutleniaczy.

Dodatkowo, warto zauważyć, że kakao, szczególnie w formie czekolady, zawiera również kofeinę, która również może przyczynić się do łagodzenia niektórych rodzajów bólu, ale może również wywołać inne skutki uboczne, takie jak pobudzenie nerwowe czy zaburzenia snu, zwłaszcza jeśli spożywane jest w nadmiarze.

Podsumowanie

Podsumowując, choć kakao może przynieść pewną ulgę w bólu, jego działanie jest zazwyczaj ograniczone i nie zastępuje profesjonalnej opieki medycznej. Jeśli masz poważne lub przewlekłe dolegliwości bólowe, zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednią opiekę i leczenie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną