Czy jesteśmy na krawędzi demograficznego kryzysu? Przerażająca prognoza!

Martyna
Newsy
13.05.2023 17:27
Czy jesteśmy na krawędzi demograficznego kryzysu? Przerażająca prognoza!

Z najnowszych danych wynika, że w Polsce liczba rodzących się dzieci drastycznie spada. Eksperci przewidują, że od 2030 r. zacznie się ogromny spadek populacji. Jakie są przyczyny tego zjawiska? 

Niepokojące dane 

Na podstawie ostatniego spisu powszechnego określono, że liczba Polaków wynosi 38,3 miliona. Jednak z najnowszych danych wynika, że odsetek rodzących się dzieci dramatycznie spada. Statystyki pokazują, że: 

“Liczba urodzeń żywych spadła z 375 tys. w roku 2019 do 355,3 tys. w roku następnym i 331,5 tys. w 2021 r.” - forsal.pl 

Według danych naukowcy szacują, że liczba ludności będzie spadać jeszcze bardziej. Do 2050 roku ludność Polski ma wynosić 33,9 miliona, a w 2080 tylko 28,2 miliona. 

Komentarz w tej sprawie zabrała prof. Gertruda Uścińska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: 

“My w tej chwili (...) wiemy, że do 2030 roku mamy w miarę zaopatrzone zasoby osób, które będą pracowały, które zapewnią w znacznym stopniu stabilność rynku pracy, ale od 2030 roku rozpocznie się absolutnie duży spadek populacji” - prof. Gertruda Uścińska 

Dlaczego liczba ludności spada? 

Jak się okazuje przyczyn dla którego pary nie decydują się na posiadanie dzieci jest wiele. Obecnie kryzys gospodarczy związany z pandemią covid – 19 oraz wojna na Ukrainie spowodowały, że żyjemy w niepokojących czasach. Kolejną przyczyną jest rosnąca inflacja, która obecnie wynosi 14,7 %. 

Ponadto wiek, w którym pary decydują się na założenie rodziny zwiększył się. Z danych wynika, że: 

Polki rodzą pierwsze dziecko średnio w wieku 27,3 lat. Współczynnik dzietności w Polsce rośnie szybciej niż w innych państwach należących do Unii Europejskiej, jednak nadal znajduje się poniżej średniej dla Wspólnoty (wynosi ona 1,59) - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.” - bankier.pl 

W przypadku mężczyzn sytuacja przedstawia się następująco: 

"Według najnowszych danych GUS najwięcej nowonarodzonych dzieci ma ojca w wieku 30-34 lat, a w drugiej kolejności 25-29 lat i 35-39 lat – w obydwu tych grupach liczba mężczyzn, którzy zostali ojcami jest zbliżona do siebie. " - GUS.pl

 Aby rozwiązać problem spadku demograficznego warto zapewnić wsparcie polskim rodziną. Niestety program 500+ okazał się nieskuteczny, ponieważ produkty w sklepach są zatrważająco drogie. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną