Czy otyłe osoby mogą cierpieć na niedożywienie? Prawda, mit czy coś pośredniego?

Ewelina
Zdrowie
06.04.2023 8:27
Czy otyłe osoby mogą cierpieć na niedożywienie? Prawda, mit czy coś pośredniego?

Czy otyłe osoby mogą być niedożywione? To pytanie, które może wydawać się sprzeczne. Czy nie oznacza to, że osoby z nadwagą jedzą zbyt dużo? W rzeczywistości jednak, to nie takie proste. Istnieją różne czynniki, które mogą wpłynąć na to, czy osoby z nadwagą są faktycznie dobrze odżywione, czy nie.

W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej. Dowiesz się, czy otyłość jest gwarancją, że osoba nie cierpi na niedożywienie, jakie są przyczyny niedożywienia u osób z nadwagą, jakie mogą być skutki niedożywienia i jak można temu zapobiegać.

Czy otyłe osoby mogą być niedożywione?

Co to jest niedożywienie?

Niedożywienie to stan, w którym organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Może ono wystąpić u osób, które jedzą zbyt mało lub mają ograniczoną zdolność wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Niedożywienie jest poważnym problemem zdrowotnym, który może prowadzić do wielu powikłań.

Jakie są przyczyny niedożywienia u osób z nadwagą?

Osoby z nadwagą mogą cierpieć na niedożywienie z różnych powodów, w tym:

 • Diety niskokaloryczne: Osoby, które starają się schudnąć, często stosują diety niskokaloryczne. Jeśli dieta ta nie jest dobrze zbilansowana, może prowadzić do niedoboru składników odżywczych.
 • Chirurgia bariatryczna: Ludzie, którzy przeszli operację zmniejszenia żołądka, mogą mieć trudności w dostarczaniu organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych. Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować swoją dietę i przyjmować odpowiednie suplementy.
 • Zaburzenia metaboliczne: Osoby z nadwagą mogą mieć problemy z metabolizmem, co może prowadzić do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych z pożywienia.
 • Styl życia: Osoby z nadwagą mogą mieć mniej aktywny styl życia, co może prowadzić do jeszcze większych trudności z utrzymaniem prawidłowego poziomu składników odżywczych w organizmie. Regularna aktywność fizyczna jest ważna nie tylko dla utrzymania prawidłowej wagi ciała, ale także dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i dostarczania mu odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Jakie mogą być skutki niedożywienia u osób z nadwagą?

Skutki niedożywienia u osób z nadwagą mogą być szczególnie poważne, ponieważ ich organizm już jest obciążony nadmierną wagą. Niedożywienie może osłabić system odpornościowy i prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych, w tym:

 • Problemy z sercem: Osoby z nadwagą są już bardziej narażone na choroby serca. Niedożywienie może jeszcze bardziej zwiększyć to ryzyko.
 • Problemy z kośćmi: Niedożywienie może prowadzić do utraty masy kostnej i osłabienia kości.
 • Problemy z mięśniami: Niedożywienie może prowadzić do utraty masy mięśniowej i osłabienia mięśni, co może wpłynąć na sprawność fizyczną osoby z nadwagą.
 • Problemy z układem pokarmowym: Niedożywienie może prowadzić do problemów z trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych, co może pogorszyć stan zdrowia osoby z nadwagą.
 • Problemy z układem nerwowym: Niedożywienie może prowadzić do problemów z funkcjonowaniem układu nerwowego, co może wpłynąć na zdolność osoby z nadwagą do podejmowania codziennych działań.
Zdjęcie Czy otyłe osoby mogą cierpieć na niedożywienie? Prawda, mit czy coś pośredniego? #1

Jak można zapobiegać niedożywieniu u osób z nadwagą?

Aby zapobiec niedożywieniu u osób z nadwagą, ważne jest, aby:

 • Stosować dobrze zbilansowaną dietę: Osoby z nadwagą powinny stosować dietę, która zapewni im odpowiednią ilość składników odżywczych.
 • Unikać diet niskokalorycznych: Diety niskokaloryczne mogą prowadzić do niedoborów składników odżywczych, dlatego ważne jest, aby unikać ich lub stosować je pod kontrolą lekarza.
 • Regularnie monitorować stan zdrowia: Osoby z nadwagą powinny regularnie monitorować swoje zdrowie, w tym poziom składników odżywczych we krwi.
 • Stosować odpowiednie suplementy: Osoby z nadwagą, które mają problemy z wchłanianiem składników odżywczych, powinny stosować odpowiednie suplementy diety.
 • Prowadzić aktywny tryb życia: Regularna aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i zapobiec niedożywieniu.

Najczęściej zadawane pytania: 

Czy otyłość zawsze prowadzi do niedożywienia?

Nie, otyłość nie zawsze prowadzi do niedożywienia. Otyłe osoby mogą jednocześnie być dobrze odżywione i otrzymywać odpowiednią ilość składników odżywczych z pożywienia.

Czy osoby, które przeszły operację bariatryczną, są narażone na niedożywienie?

Osoby, które przeszły operację bariatryczną, mogą być narażone na niedożywienie ze względu na zmniejszenie objętości żołądka i utrudnienia w wchłanianiu składników odżywczych. Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować swoją dietę i przyjmować odpowiednie suplementy.

Czy diety niskokaloryczne zawsze prowadzą do niedożywienia?

Diety niskokaloryczne mogą prowadzić do niedoborów składników odżywczych, ale tylko wtedy, gdy nie są dobrze zbilansowane. Ważne jest, aby stosować diety pod kontrolą lekarza i dietetyka oraz upewnić się, że zawierają one odpowiednią ilość składników odżywczych.

Podsumowanie

Czy otyłe osoby mogą być niedożywione? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Otyłość nie zawsze prowadzi do niedożywienia, ale osoby z nadwagą mogą mieć trudności w utrzymaniu odpowiedniej ilości składników odżywczych we krwi. Niedożywienie u osób z nadwagą może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby stosować dobrze zbilansowaną dietę, regularnie monitorować stan zdrowia i stosować odpowiednie suplementy diety. Jeśli masz problemy z odżywianiem się, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać odpowiednią pomoc i wsparcie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną