Jakie są objawy uczulenia na jajka? Czy można je wyleczyć?

Justyna
Zdrowie
05.04.2023 17:30
Jakie są objawy uczulenia na jajka? Czy można je wyleczyć?

Choć alergia na jajka zdecydowanie częściej dotyczy dzieci, może także dotykać dorosłych. Który element jajka jest przyczyną tej dolegliwości? Czy uczulenie wywołują tylko jajka kurze?

Alergia na jajka

Alergia na jajka jest jedną z najpowszechniejszych alergii u dzieci. Pod względem częstotliwości występowania ustępuje miejsca tylko uczuleniu na białka mleka. Warto podkreślić, że dolegliwości zaczynają się już u niemowląt. 

Na szczęście u większości dzieci z wiekiem objawy po prostu mijają, bo organizm uczy się radzić sobie z alergenami. U dorosłych natomiast alergia na jajka zdarza się dosyć rzadko.

Która część jajka wywołuje alergię?

Jak wykazały badania, reakcje alergiczne najczęściej powoduje białko jajka. Może za nie jednak odpowiadać także żółtko. 

Co ważne, reakcje po spożyciu białka są z reguły silniejsze. Ponadto składniki białka jaja są odporne na denaturację. Oznacza to, że nie traci ono swoich alergizujących właściwości nawet po obróbce termicznej. U niektórych dzieci, które są na diecie bezjajecznej, konieczne bywa też wykluczenie mięsa drobiowego. 

Objawy alergii na jajka

Objawy alergii na jajka pojawiają się zazwyczaj wkrótce po spożyciu jajka (od kilku minut do kilku godzin). Zwykle są dość łagodne. Wśród najczęściej występujących można wyróżnić:

 • pokrzywkę,
 • katar, kichanie,
 • obrzęk twarzy, warg lub oczu,
 • mrowienie w ustach,
 • bóle brzucha lub wymioty.

Warto zaznaczyć jednak, że alergia w niektórych przypadkach prowadzi także do ciężkich objawów. Zalicza się do nich:

 • trudności w oddychaniu,
 • obrzęk języka lub gardła,
 • ochrypły głos lub trudności w mówieniu,
 • świszczący oddech lub ciągły kaszel bladość,
 • zawroty głowy,
 • utrata przytomności.

W skrajnych przypadkach wystąpić może także wstrząs anafilaktyczny. Wówczas konieczne jest natychmiastowe podanie zastrzyku z adrenaliny lub wezwanie pogotowia. 

Na czym polega leczenie?

W przypadku wystąpienia objawów alergii pokarmowej krótko po spożyciu jaj lub produktu zawierającego jajka należy zgłosić się do lekarza. Szybka wizyta, w momencie, gdy widoczne są jeszcze objawy, może znacznie ułatwić postawienie diagnozy.

Leczenie polega przede wszystkim na wykluczeniu białka jaja lub nawet całego jaja z diety. Warto podkreślić, że dotyczy to zarówno jaj kurzych, jak i jaj innych gatunków ptaków, np. jajek przepiórczych, kaczych, perliczych, indyczych.

Wiele produktów spożywczych zawiera dodatek świeżych lub sproszkowanych jajek, więc stosowanie tego typu diety może stanowić pewną trudność. Dlatego, aby uniknąć błędów, należy dokładnie czytać informacje na etykiecie. Warto też skorzystać z porad dietetyków. 

Podkreślamy, że powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną