Zapadła decyzja o uchwale dobrego imienia Jana Pawła II! Znamy stanowisko rządu.

Martyna
Newsy
09.03.2023 19:37
Zapadła decyzja o uchwale dobrego imienia Jana Pawła II! Znamy stanowisko rządu.

Sejm przyjął uchwałę o obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Zaskakujące wyniki głosowania posłów. Wyjaśniamy szczegóły. 

Decyzja rządu 

Dziś (9.03.2023 r.) została przyjęta przez Sejm uchwała o obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Za jej przyjęciem głosowało 271 posłów, a przeciw było 43. Natomiast od głosu wstrzymały się 4 osoby.  

Uchwałę zaakceptowało: 227 posłów PiS oraz jedna posłanka KO (Joanna Fabisiak). Za jej przyjęciem było również 23 posłów PSL-Koalicji Polskiej, 7 posłów Konfederacji, 4 Porozumienia, 3 Kukiz'15, 3 koła Polskie Sprawy oraz 3 osoby niezrzeszone (Zbigniew Ajchler, Wojciech Maksymowicz i Łukasz Mejza). 

Przeciw uchwale było: 39 posłów Lewicy, 1 poseł Polski 2050 (Tomasz Zimoch), jedna posłanka koła Lewicy Demokratycznej (Joanna Senyszyn), dwóch posłów koła Wolnościowcy (Artur Dziambor i Jakub Kulesza). 

Natomiast od głosu wstrzymali się: Dobromir Sośnierz (Wolnościowcy) i trzej posłowie niezrzeszeni (Ryszard Galla, Paweł Szramka, Michał Wypij). 

Obrona Jana Pawła II 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek po przyjęciu uchwały o obronie dobrego imienia dawnego papieża odczytała jej treść: 

"Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież— św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii" — napisano w uchwale. 

Oskarżenia wobec Jana Pawła II 

Afera jest związana z dokumentem Marcina Gutowskiego “Franciszkańska 3”. Mężczyzna w produkcji próbował odpowiedzieć na pytanie co dawny papież wiedział na temat pedofilii w Kościele Katolickim.  

Reporter dotarł do oficjalnych kościelnych dokumentów, które potwierdziły tego typu przestępstwa dokonywane przez księży i “zamiecenia tych faktów pod dywan” przez Karola Wojtyłę.  

Niestety statystki dotyczące pedofili w Kościele są przerażające. W ostatnich latach: 

“W dokumencie Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał, że od 1 lipca 2018 r. do 31 grudnia 2020 r. wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystywania seksualnego osób małoletnich, z czego 300 w diecezjach oraz 68 w zakonach.” - pap.pl 

Czy uchwała o obronie dobrego imienia Jana Pawła II jest słuszna? 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną