Kwota wolna od podatku. Ile wynosi w 2023 roku?

Agnieszka

Podatki

17.02.2023 10:01

Kwota wolna od podatku. Ile wynosi w 2023 roku?

Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu obejmują także podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Kogo ona dotyczy? Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2023 roku?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Przez wiele lat kwota wolna od podatku w Polsce była skandalicznie niska. Wynosiła bowiem 8 tysięcy złotych. Obecnie kwotę tę podwyższono do 30 tysięcy złotych, co oznacza, że właśnie od takiej sumy zarobków spora część podatników nie musi odprowadzać podatku. Nie dotyczy to jednak wszystkich osób pracujących.

Co więcej, nawet osoby, które nie zarabiają więcej niż 30 tysięcy zł, muszą złożyć deklarację PIT w tym roku. 

Kogo obejmuje kwota wolna od podatku w 2023 roku?

Do kwoty wolnej od podatku, wynoszącej 30 tysięcy złotych uprawnieni są głównie pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, , emeryci, renciści, zleceniobiorcy i osoby, które mają dochody z umów o dzieło. 

Kwota wolna obejmuje także osoby z jednoosobową działalnością gospodarczą i przedsiębiorców. Jednak uprawnienie do kwoty wolnej od podatku zależy od sposobu rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Kwota wolna od podatku obejmuje bowiem tylko tych przedsiębiorców, którzy płacącą podatek PIT na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

Kto nie może skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

Niestety, nie wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Kwota wolna nie obejmuje przedsiębiorców, którzy rozliczają PIT na podstawie podatku liniowego (PIT-36L), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) lub karty podatkowej (PIT-16).

Jak rozliczyć się za rok 2022?

Możliwość rozliczenia się za rok 2022 trwa od 15 lutego 2023. Termin na złożenie deklaracji podatkowej mija natomiast 2 maja 2023 roku.

Deklarację podatkową w większości przypadków można złożyć przez internet w systemie Twój e-PIT. Można też załatwić tę sprawę w Urzędzie Skarbowym, a także pocztą. 

15 lutego w usłudze Twój e-PIT pojawiły się wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe dla 24 milionów podatników. Warto więc przejrzeć swoje rozliczenie.