Przymusowe badania DNA dla ojców?! Ministerstwo pracuje nad nowelizacją kodeksu!

Martyna P.
Prawo
16.02.2023 11:10
Przymusowe badania DNA dla ojców?! Ministerstwo pracuje nad nowelizacją kodeksu!

Grupa posłów skierowała do Ministerstwa Sprawiedliwości interpelację dotyczącą przepisów o obowiązkowym poddaniu się testom DNA w przypadku spraw o zaprzeczenie ojcostwa. Na jakim etapie są prace? Co odpowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości?

 

Zaprzeczenie lub ustalenie ojcostwa a badanie DNA

W postępowaniu o ustalenie ojcostwa poza dowodami osobowymi istotne znaczenie mają też dowody przyrodnicze. Poza dowodem z grupowego badania krwi ważną rolę odgrywają inne dowody biologiczne, w tym badanie kodu genetycznego DNA.

Prawidłowe wykonanie takich badań pozwala na wykluczenie lub ustalenie ojcostwa.

W sprawach o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa dowód z badań DNA pozwala ustalić albo wykluczyć, że dane dziecko pochodzi od danego mężczyzny.

 

Trwają pracę nad projektem nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Kwestii przepisów dotyczących obowiązkowemu poddaniu się testom DNA w przypadku spraw o zaprzeczenie ojcostwa przyjrzał się serwis „Rzeczpospolita”.

Grupa posłów skierowała do Ministerstwa Sprawiedliwości interpelację dotyczącą przepisów o obowiązkowym poddaniu się testom DNA w przypadku spraw o zaprzeczenie ojcostwa.

Projekt ustawy przewiduje możliwość ukarania osób, które odmawiają udziału w badaniach DNA.

Autorzy interpelacji podkreślają, że dowód z badań DNA jest kluczowy w kwestii wydawania orzeczeń w sprawach o zaprzeczenie ojcostwa.

Parlamentarzyści podkreślają, że przepisy wprowadzające przymusowe badania DNA miałyby wpływ na usprawnienie postępować w sprawach o zaprzeczenie ojcostwa.

 

Zdjęcie Przymusowe badania DNA dla ojców?! Ministerstwo pracuje nad nowelizacją kodeksu! #1

Przymusowe badania DNA?!

Okazuje się, że projekt tej ustawy nie wyszedł poza etap opiniowania.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla jednak, że zna problem i oznajmiło, że trwają prace nad projektem nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, której celem jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań.

Mowa o przepisie, który mówi o tym, że w sprawach o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa sąd dopuszcza dowód z badania DNA dziecka, oraz stron. Natomiast jeżeli którakolwiek z tych osób nie żyje sąd dopuszcza dowód z badania DNA jej wstępnego, zstępnego lub rodzeństwa.

Osoba, która zostanie wezwana na badanie nie stawi się na nim (bez usprawiedliwionych powodów) może zostać ukarana karą grzywny.

Możliwe jest także wydanie nakazu przymusowego doprowadzenia.