Już za tydzień rozpocznie się okres Wielkiego Postu. Poprzedzi go Środa Popielcowa, która w tym roku przypada na 14 lutego. Czy musimy tego dnia iść do kościoła?
Znaczenie Środy Popielcowej
Środa Popielcowa pełni ważną rolę w tradycji Kościoła katolickiego, stanowiąc początek Wielkiego Postu. Jest to również dzień, w którym praktykuje się post ścisły. Polega on na powstrzymaniu się od spożywania mięsa (z wyjątkiem ryb) i ograniczeniu posiłków. Obowiązuje wszystkich od 14 do 60 roku życia. Tego dnia wiele osób gromadzi się w kościołach, by posypać głowy popiołem. Ten tradycyjny obrzęd ma symbolizować nawrócenie, pokutę oraz skruchę. Popiół używany do posypania głów pochodzi ze spalonych palm, które zostały poświęcone w Niedzielę Palmową.
Charakter i obchody Środy Popielcowej
Środa Popielcowa nie należy do listy świąt nakazanych, dlatego nie ma konieczności uczestniczenia w mszy świętej w tym dniu. Mimo to, duchowni zachęcają do udziału w tych uroczystościach z uwagi na ich pokutny charakter.
Święta nakazane w Kościele katolickim
Istnieją jednak uroczystości liturgiczne w Kościele katolickim, podczas których wierni zobowiązani są do uczestnictwa we mszy świętej oraz powstrzymania się od niepotrzebnych prac. Ich lista jest następująca:
- Święto Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia),
- Objawienie Pańskie (6 stycznia),
- Boże Ciało (święto ruchome, w tym roku - 30 maja),
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
- Wszystkich Świętych (1 listopada),
- Boże Narodzenie (25 grudnia).