Te osoby nie muszą przestrzegać postu w Środę Popielcową! Te kryteria, mogą zaskoczyć nie jedną osobę

Martyna P.
Człowiek
08.02.2024 12:56
Te osoby nie muszą przestrzegać postu w Środę Popielcową! Te kryteria, mogą zaskoczyć nie jedną osobę

Środa Popielcowa jest dniem, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu w tradycji chrześcijańskiej, szczególnie w Kościele katolickim. To czas refleksji, modlitwy i przygotowania do najważniejszego święta chrześcijaństwa – Wielkanocy. Jednym z kluczowych elementów tego dnia jest post, który ma charakter pokutny i przygotowawczy. Jednak nie wszyscy wierni są zobowiązani do jego przestrzegania. Post w Środę Popielcową dotyczy głównie ograniczenia ilości spożywanego pokarmu oraz powstrzymania się od jedzenia mięsa. Kto więc może zostać zwolniony z tego obowiązku?

Kto jest zwolniony z postu? 

Kościół katolicki określa wyraźnie grupy osób, które są zwolnione z obowiązku poszczenia w Środę Popielcową. Są to:

1. Dzieci poniżej 14 roku życia

Dzieci nie są zobowiązane do przestrzegania postu ścisłego, co wynika z troski o ich rozwój i zdrowie. Ważne jest jednak, aby wychowywać je w duchu postu, ucząc odpowiednich postaw i wrażliwości na potrzeby innych.

2. Osoby starsze powyżej 60 roku życia

Seniorzy, ze względu na często występujące problemy zdrowotne i mniejsze potrzeby energetyczne, również są zwolnieni z postu ścisłego. Powinni jednak pamiętać o duchowej stronie postu, np. poprzez modlitwę czy uczynki miłosierdzia.

3. Kobiety w ciąży i karmiące piersią

Zdrowie kobiet w ciąży oraz karmiących piersią jest priorytetem, dlatego są one zwolnione z postu. Ważne jest, aby w tym wyjątkowym czasie dbały o odpowiednią dietę, dostarczającą wszystkie niezbędne składniki odżywcze zarówno dla siebie, jak i dla dziecka.

4. Osoby chore i cierpiące na zaburzenia odżywiania

Osoby chore, szczególnie te zmagające się z poważnymi chorobami oraz osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania, nie powinny pogłębiać swojego stanu poprzez post. Warto jednak, aby znalazły inne sposoby na duchowe przeżywanie Wielkiego Postu.

5. Osoby, dla których post stanowiłby poważne ryzyko zdrowotne

Każdy, kto z powodu swojej pracy fizycznej, stanu zdrowia lub innych poważnych przyczyn nie może pościć, powinien odnaleźć alternatywną formę pokuty, np. dodatkową modlitwę, czytanie Pisma Świętego czy uczynki miłosierdzia.

Zdjęcie Post w Środę Popielcową: Kto jest z niego zwolniony? Sprawdź, czy należysz do tej grupy #1

Dlaczego warto pościć?

Post, mimo pewnych wyjątków, jest ważnym elementem duchowego przygotowania do Wielkanocy. Poprzez umartwienie ciała i rezygnację z niektórych przyjemności, wierni mogą lepiej skoncentrować się na życiu duchowym, zrozumieć wartość ofiary Chrystusa i przybliżyć się do Boga. Post jest również okazją do rozwijania empatii i solidarności z potrzebującymi, co jest istotą chrześcijańskiej miłości bliźniego.

Jakich pokarmów należy unikać podczas postu?

  1. Mięso: Tradycyjnie, w okresie Wielkiego Postu, zwłaszcza w piątki oraz w Środę Popielcową i Wielki Piątek, wierni powstrzymują się od spożywania mięsa. Obejmuje to mięso czerwone, drób i w niektórych przypadkach również ryby, chociaż w wielu tradycjach ryby są dozwolone jako substytucja mięsa.

  2. Pokarmy luksusowe: Wiele osób decyduje się również na rezygnację z innych form pokarmów, które uznają za luksusowe lub nadmierne, na przykład słodycze, alkohol czy inne produkty, które są dla nich formą przyjemności.

  3. Poszczenie ścisłe: W Środę Popielcową i Wielki Piątek praktykuje się również poszczenie ścisłe, które polega na spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia oraz, jeśli to konieczne, dwóch mniejszych, które razem nie stanowią drugiego pełnego posiłku.

Wielki post 2024

Wielki Post w 2024 roku rozpocznie się w Środę Popielcową, która wypada na 14 lutego. Okres ten trwa do Wielkiej Soboty, bezpośrednio przed Wielkanocą, która w 2024 roku obchodzona będzie 31 marca.

Oznacza to, że Wielki Post w 2024 roku potrwa od 14 lutego do 30 marca włącznie.

Kluczowe Punkty
  • Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu w tradycji chrześcijańskiej, to czas refleksji i modlitwy.
  • Post w Środę Popielcową polega na ograniczeniu ilości spożywanego pokarmu i powstrzymaniu się od jedzenia mięsa.
  • Z postu zwolnione są dzieci poniżej 14 roku życia, seniorzy, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chore oraz cierpiące na zaburzenia odżywiania, a także osoby, dla których post stanowiłby poważne ryzyko zdrowotne.
  • Post jest ważnym elementem duchowego przygotowania do Wielkanocy, pomaga skoncentrować się na życiu duchowym, zrozumieć wartość ofiary Chrystusa i przybliżyć się do Boga.
  • Podczas postu należy unikać mięsa, pokarmów luksusowych i praktykować poszczenie ścisłe (jeden posiłek do syta w ciągu dnia oraz, jeśli to konieczne, dwa mniejsze, które razem nie stanowią drugiego pełnego posiłku).
  • Wielki Post w 2024 roku potrwa od 14 lutego do 30 marca.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną