Premier zapowiada obniżkę cen biletów PKP

Agnieszka
Newsy
30.01.2023 11:55
Premier zapowiada obniżkę cen biletów PKP

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi rzecznika rządu, który przekonywał, że nie ma możliwości obniżenia cen biletów PKP, premier zmienił zdanie i poinformował, że do obniżek jednak dojdzie. Na konferencji prasowej zdradził kilka szczegółów. 

Podwyżki cen biletów kolejowych

11 stycznia doszło do nagłej podwyżki cen biletów PKP. Pasażerowie nie spodziewali się takiego skoku cen, co wywołało oburzenie. Co więcej, pasażerom nie spodobało się też towarzyszące podwyżkom hasło “aktualizacja cen”. 

Za przejazd Pendolino podróżni płacą obecnie 17,8 proc. więcej, a bilety na podróż składami Express InterCity zdrożały o 17,4 proc. Bilety na przejazdy TLK podrożały o 11 proc., a bilety odcinkowe przeciętnie o 10 proc.

Jako powód zwiększenia cen biletów podawano między innymi wzrost kosztów energii elektrycznej. Co więcej, minister infrastruktury powiedział w Sejmie, że tylko dzięki dotacjom rządowym przekazanym PKP Intercity podwyżki cen biletów wynoszą średnio 12 procent, a nie 50 procent.

Piotr Muller odniósł się do pomysłu wprowadzenia zerowej stawki VAT na bilety kolejowe i stwierdził, że rząd nie może tego zrobić bez ustalenia tego z Brukselą, a poza tym obniżył już VAT na żywność. 

Kilka dni później Muller zmienił jednak zdanie i zapewnił, że niedługo zostanie podana informacja o obniżeniu cen biletów kolejowych. 

Rząd jednak obniży ceny biletów?

"Przekazałem, że domagam się znaczącej redukcji, a najlepiej powrotu do poprzednich cen" - ogłosił szef rządu.

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi rzecznika rządu, który mówił o tym, że nie ma możliwości obniżenia cen podniesionych 11 stycznia, premier na konferencji prasowej zmienił tę narrację.

Mateusz Morawiecki poinformował, że jest już po rozmowach z ministrem infrastruktury oraz zarządem kolejowej spółki. Podczas rozmowy ustalono, że obniżka obecnych cen biletów zostanie zrekompensowana poprzez zwiększenie dotacji z budżety. Rząd chce, aby ceny biletów były takie, jak przed wprowadzeniem podwyżki.

“Pracujemy nad tym, by przekazać dodatkowe środki z budżetu dla PKP, aby zrekompensować podwyżki cen energii elektrycznej. Chcemy po przekazaniu tych środków doprowadzić w ciągu najbliższych dwóch tygodni, aby nastąpił powrót do wcześniejszych cen biletów na kolei” - mówił Morawiecki.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną