Podwyżki cen były za duże! Bilety PKP Intercity będą tańsze!!

Justyna
Newsy
28.01.2023 10:05
Podwyżki cen były za duże! Bilety PKP Intercity będą tańsze!!

Zafundowane przez PKP Intercity w styczniu podwyżki cen biletów spotkały się z niemal powszechnym oburzeniem podróżnych. Wywołały one także dyskusje w kręgu polityków. Jakie działania podejmą w związku z tym rządzący?

Podwyżki cen

Na początku stycznia spółka PKP Intercity poinformowała, że od 11 stycznia zaczyna obowiązywać nowy cennik biletów.

Ceny bazowe biletów jednorazowych PKP Intercity wzrosły w poszczególnych kategoriach pociągów średnio o: 17,8 proc. dla kategorii EIP, 17,4 proc. dla kategorii EIC oraz 11,8 proc. dla kategorii TLK/IC.

Z danych resortu infrastruktury wynika, że z połączeń TLK/IC korzysta 90 proc. pasażerów PKP Intercity. Z kolei pasażerowie pociągów kategorii EIP (Pendolino) i EIC (ekspresowe) to łącznie 10 proc. ogólnej liczby korzystających z usług PKP Intercity.

Przykładowe koszty

Obecnie jadąc Pendolino (EIP) z Gdańska do Krakowa zapłacimy 265 zł, czyli o 40 zł więcej niż wcześniej. Natomiast podróż z Warszawy do Krakowa oraz z Warszawy do Katowic zdrożała o 30 zł do 199 zł. Podwyżki są równie zauważalne w niższym standardzie pociągów – kategorii IC. Za dojazd z Warszawy do Wrocławia zapłacimy 85 zł zamiast 76 zł.

Powyższe ceny dotyczą miejsc w wagonach 2. klasy i nie uwzględniają ewentualnych promocji.

Rozstrzygnięcia w przyszłym tygodniu

O działaniach rządu w sprawie cen biletów PKP Intercity mówił w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller:”

„Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z panem ministrem (Andrzejem) Adamczykiem, też z ministrem (Maciejem) Małeckim, wiceministrem aktywów państwowych, zarządem PKP Intercity. Myślę, że w przyszłym tygodniu pewne rozstrzygnięcia będzie już można zakomunikować".

Zapytany o charakter tych rozstrzygnięć Müller mówił:

„Pozytywne. Chodzi o to, żeby te ceny obniżyć, co do zakresu trwają ostateczne ustalenia. Uważamy, że te podwyżki były za duże i pan premier zdecydowanie postawił tą sprawę jasno, że musi być o jakiś próg obniżona".

Na koniec rzecznik zapewnił, że „będzie korekta cen biletów", a także powtórzył:

„pewne warianty zostały przedstawione. W przyszłym tygodniu będzie informacja w tym zakresie".

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną