Duże zapotrzebowanie na pellet sprawiło, że Lasy Państwowe rozpoczęły jego sprzedaż. Dostarczają one surowiec, a produkcja zlecana jest innym firmom. Ile trzeba zapłacić za tonę pelletu od Lasów Państwowych?
Pellet od Lasów Państwowych
W związku z dużym zainteresowaniem surowcem, pod koniec 2022 roku Lasy Państwowe uruchomiły jego sprzedaż. Przekazały, że nie rozpoczynają własnej produkcji pelletu w sezonie 2022/2023, ale będą ją zlecać zewnętrznym firmom.
Okazuje się, że Lasy państwowe dostarczają własne drewno i zlecają produkcję pelletu firmom, które posiadają specjalne zakłady.
Sprzedają one drewno po preferencyjnych cenach. Zwycięzca przetargu zajmuje się przerabianiem go na pellet.
Wiceminister Klimatu i Środowiska dodaje także, że cena pelletu sprzedawanego przez państwową instytucję zawiera "minimalną marżę Lasów Państwowych, która pokrywa wyłącznie koszty pozyskania surowca, transportu i organizacji sprzedaży".
Jakie są ceny pelletu od Lasów Państwowych?
Wiceminister Klimatu i Środowiska opublikował informację, z których wynika, że pellet dostępny jest w dwóch miejscach w Polsce. Podał także jego ceny:
- ZPD Lębork - 2446 zł brutto za tonę;
- Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy Lasów Państwowych w Olsztynie - 2200 zł brutto za tonę.
Wiceminister podkreśla, że ceny pelletu Lasów Państwowych mieszczą się w średniej cen za pellet tej samej klasy.
Dla porównania przybliżymy dane zebrane przez portal „Muratordom.pl”. za pellet klasy A1 z certyfikatem EN Plus z dostawą na terenie całego kraju trzeba zapłacić 1850 złotych za tonę (sklepy internetowe).
Natomiast pellet o wyższej kaloryczności kosztuje około 2000-2300 za paletę.
Co wpływa na cenę pelletu?
Na cenę pelletu ma wpływ cena surowca, która w ostatnim czasie jest znacznie wyższa. Ponadto nie bez znaczenia są wysokie koszty produkcji. Mowa tu o cenach energii elektrycznej. Na cenę wpływają także koszty transportu (ceny paliw poszły do góry).
Czym jest pellet?
Pellet jest paliwem w postaci granulatu o kształcie sprasowanych wałków. Pellet pozyskiwany jest ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej.
Wyróżniamy kilka rodzajów pelletu:
- pellet drzewny z trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
- pellet agro ze słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
- pellet z łusek słonecznika;
- pellet z innych odpadów.