Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na jaki cel tym razem będą zbierać wolontariusze?

Justyna

Newsy

21.01.2023 23:43

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na jaki cel tym razem będą zbierać wolontariusze?

W 2023 roku czeka nas już 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kiedy się odbędzie i jakie cele tym razem obrała organizacja?

WOŚP działa od lat

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia.

Podczas 30. Finału, którego celem było wsparcie okulistyki dziecięcej zebrana została kwota 224 376 706,35 zł. Natomiast w ciągu dotychczasowych 30. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 mld zł, kupując przy tym blisko 70 000 urządzeń.

Tegoroczny celem - walka z sepsą

Finał WOŚP zaplanowany został na 29 stycznia 2023 roku. Tego dnia w całej Polsce odbędą się koncerty, pokazy oraz wydarzenia kulturalne i sportowe. Hasło tegorocznego Finału brzmi następująco:

Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!"

Za zebrane środki organizatorzy planują kupić m. in: specjalistyczne urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej, analizatory do diagnostyki molekularnej pozwalające na identyfikację mikroorganizmów wraz z oznaczeniem lekooporności. Zakupione urządzenia i aparatury, pozwolą na przyspieszenie diagnostyki zakażeń.

Czym jest sepsa?

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu tej choroby w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

W przypadku, gdy wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze jej rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia. Najbardziej optymalne scenariusze zakładają pomoc już w ciągu pierwszej godziny. Zgodnie z aktualnymi badaniami, każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu pacjenta o 8 proc.

Jak wynika ze światowych statystyk, sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci.

Zamierzacie dołączyć do tegorocznej zbiórki?