ZUS rozsyła pisma z ważnymi informacjami!

Martyna P.

Prawo

10.01.2023 8:59

ZUS rozsyła pisma z ważnymi informacjami!

Do kilku milionów Polaków mają trafić pisma z informacją o stanie rozliczeń za 2022 rok. Informacja wysyłana jest z ZUS-u. W piśmie zawarte są istotne informacje.

Na wstępie przypomnijmy, że w 2023 roku na Polaków czeka wiele zmian związanych z ZUS-em. Jest to obowiązkowe konto PUE ZUS, elektroniczne podpisywanie dokumentów, elektroniczna legitymacja ZUS oraz waloryzacja świadczeń.

ZUS wysyła informacje o stanie konta!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie pism do osób płacących składki. Sprawie przyjrzał się „Super Exrpress”.

Listy wysyłane są przez ZUS. W treści widnieje informacja o saldzie. Można dowiedzieć się, czy jest ono zerowe lub czy jest nadpłata bądź niedopłata.

„Podamy również, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2022 i jakie należności rozliczyliśmy tymi wpłatami" – oznajmia ZUS.

Poza informacją o stanie rozliczenia ZUS podaje także informacje o dotychczasowych wpłatach na konto.

Niedopłatę możesz rozłożyć na raty!

W treści znajdzie się także informacja o ewentualnej kwocie do spłacenia – w przypadku dłużników. Okazuje się, że zaległości mogą być spłacane w ratach.

Płatnicy mogą także skorzystać ze wsparcia doradcy ds. ulg i umorzeń w kwestiach formalnych. Osoby te pomogą wypełnić wniosek, przygotować niezbędne dokumenty oraz przedstawią najkorzystniejsze warunki spłaty. Kontakt z takim doradcą może być telefoniczny lub internetowy.

Zdjęcie ZUS rozsyła pisma z ważnymi informacjami! #1

Nadpłatę odliczysz od składki!

Do informacji podano także, że ZUS daje możliwość pomniejszenia bieżącej kwoty wpłaty o nadpłatę.

ZUS daje także możliwość złożenia wniosku o zwrot nadpłaty na rachunek bankowy. Wystarczy wypełnić wniosek RZS-P  - dokument używany do formalnej korespondencji z ZUS.

W komunikacie opublikowano informację, że odsetki można obliczyć na kalkulatorze odsetkowym dostępnym na stronie internetowej ZUS. Nadpłacona kwota zostanie wysłana na numer konta bankowego.

Stan sprawdzisz na PUE ZUS

Super Express informuje także, że w pismach wysyłanych do Polaków widnieją tylko deklaracje rozliczeniowe lub opłacone składki za 2022 rok.

Na stronie internetowej ZUS-u możemy przeczytać, że w przypadku korygowania dokumentów rozliczeniowych lub wpłacenia składki po tej dacie, saldo konta można zweryfikować na profilu PUE ZUS.