"Pobite bombki szokują. A kobiety"? Ruszyła ważna akcja społeczna

Agnieszka
Newsy
15.12.2022 9:22
"Pobite bombki szokują. A kobiety"? Ruszyła ważna akcja społeczna

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim z ciepłą, rodzinną atmosferą, wspólnym spożywaniem uroczystej kolacji i dawaniem sobie wymarzonych prezentów. Jednak nie w każdym domu tak właśnie wygląda ten czas. Niestety, Polska wciąż zmaga się z dużym odsetkiem przypadków przemocy domowej. W związku z tym, w Legnicy ruszyła specjalna akcja o nazwie “Pobite bombki szokują. A kobiety?”. 

“Pobite bombki szokują”. O co chodzi w tej kampani społecznej?

W centrum Legnicy została postawiona choinka, która ma siedem metrów i przyozdobiona jest w rozbite bombki, które mają symbolizować przemoc domową. Przemoc, która nie ustaje ze względu na nadejście świąt Bożego Narodzenia. 

Kampanii towarzyszy hasło "pobite bombki to nie najgorsza rzecz, która może się zdarzyć w święta". Organizatorki akcji chcą, aby kobiety zrozumiały, że przemoc daje o sobie znaki o wiele wcześniej, niż dochodzi do pierwszego wezwania policji, czy założenia niebieskiej karty.

"Celem kampanii jest spojrzenie na problem przemocy z trochę innej perspektywy. Bardzo zależy nam, aby kobiety zrozumiały, że przemoc to proces, który zaczyna się znacznie wcześniej, niż jest to powszechnie rozumiane: gdy trzeba już angażować policję i pogotowie" — opowiada Magdalena Zaczyńska, prezeska Fundacji Raduga.

Dodała, że chce, aby do fundacji zgłaszały się kobiety, które czują niepokój związany z zachowaniem partnera na wczesnym etapie, aby przemoc móc zapobiegać.

Pomoc uzyskasz na miejscu

Choinkę celowo umieszczono w samym centrum miasta, aby zwrócić uwagę na fakt, że wokół nas są osoby, dla których czas świąteczny nie jest spokojny, a wręcz przeciwnie - pełen niepokoju, strachu i przemocy. 

Jest jeszcze jeden powód, dla którego choinka stanęła w centrum Legnicy. Organizatorki akcji właśnie w Legnicy uruchomiły inicjatywę Bufor za pośrednictwem Fundacji Raduga. 

"Zazwyczaj osoby doświadczające przemocy muszą przechodzić od jednej instytucji do drugiej, aby znaleźć pomoc, co jest upokarzające i zniechęcające (to tzw. wtórna wiktymizacja). Aby tę ścieżkę skrócić, stworzyliśmy punkt, w którym profesjonalna konsultantka pokieruje dalszymi krokami osoby zgłaszającej się. Bufor ma na celu zapewnienie bezpiecznej przestrzeni, w której klientki mogą bez obaw dzielić się swoją sytuacją w ciepłym i bezpiecznym środowisku na własnych warunkach" — podkreśla Magdalena Zaczyńska.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną