Ceny paliw nie obowiązują księży. Duchowni płacą taniej!

Martyna
Newsy
04.12.2022 18:49
Ceny paliw nie obowiązują księży. Duchowni płacą taniej!

Jak donoszą mieszkańcy Dolnego Śląska na stacjach Orlen księża płacą taniej za paliwo. Ma to związek z rabatami wybranych grup zawodowych. Wyjaśniamy kogo one obowiązują. 

 

Wzrost cen 

Rosnące ceny paliw “spędzają sen z powiek” wielu Polakom. Według informacji pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego wzrost kosztów za zatankowanie auta jest przerażający. 

“Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2021 r. była wyższa niż przed rokiem o 8,6% (wobec spadku o 1,3% w czerwcu 2020 r.). W porównaniu z majem 2021 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 3,5%” - GUS 

Przedstawione powyżej dane dotyczą wzrostu kosztów obowiązujących w zeszłym roku. Obecnie dane są jeszcze gorsze: 

Cena Diesla wzrosła, aż o 36%. W przypadku benzyny mówimy o wzroście 21% oraz 12%, a także 11% dla LPG” - GUS 

 

Rabat dla duchownych 

Jak się jednak okazuje ceny paliw nie są jednakowe dla wszystkich. Jak donoszą mieszkańcy Dolnego Śląska, na stacjach paliw Orlen księża płacą taniej. Jest to związane z rabatem dotyczącym konkretnych grup zawodowych. Na stacjach paliw mniej zapłacą m.in.: 

  • Członkowie NSZZ “Solidarność” 
  • Strażacy OSP 
  • Żołnierze WOT 
  • Duchowni  

Na podstawie komunikatu z diecezji świdnickiej z 2020 r. nastąpiły pertraktacje z PKN Orlen, czego konsekwencją będzie zwiększony do 16 gr na litrze rabat udzielany posiadaczom kart BiznesTank grupy zakupowej współpracującej z Fundacją św. Stanisława w Świdnicy.  

 

Co na to Orlen? 

Polski Koncern Naftowy Orlen zajmuje się operacjami na rynkach m.in.: 

  • biopaliw 
  • energii elektrycznej i ciepła 
  •  produkcji nawozów sztucznych 
  • wydobycia i przerobu ropy naftowej  
  • sprzedaży detalicznej 

 

W kraju istnieje już 7856 obiektów tej firmy. W sprawie rabatu udzielanego księżą koncern wydał oświadczenie na ten temat: 

"To standardowa umowa biznesowa zawarta na warunkach rynkowych. Z tego produktu, na zasadach rynkowych, korzystają również inne instytucje, stowarzyszenia, fundacje czy podmioty gospodarcze. Rabat negocjowany jest każdorazowo w zależności od realizowanego wolumenu sprzedaży" - wyjaśniono. 

Warto podkreślić, że już kilkanaście lat temu podobną współpracę z Kościołem nawiązała Grupa Lotos. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną