Wiemy, ile kosztuje trzymanie ładowarki w gniazdku!

Martyna

Dom

02.12.2022 20:59

Wiemy, ile kosztuje trzymanie ładowarki w gniazdku!

W czasach ogromnych podwyżek prądu warto mądrze korzystać z urządzeń elektronicznych. Dużo osób w swoich domach ma często podłączoną ładowarkę do gniazdka. Wyjaśniamy, ile za to zapłacą. 

 

Podwyżki prądu 

Bieżący rok z pewnością zostanie długo zapamiętany przez inflację, która aktualnie wynosi 17,9 %. Powoduje ona wiele problemów z wydatkami życia codziennego. Polacy w szczególności odczuwają różnice w opłatach rachunków za prąd.  

“Rachunek za prąd w 2022 roku wzrósł o ok. 24% w stosunku do poprzedniego roku. Średnia cena 1 kilowatogodziny (kWh) w Polsce wynosi 77 gr w 2022 roku. Na 2023 rok rząd zdecydował się zamrozić ceny prądu, wyróżniając trzy progi - do 2000 kWh, 2600 kWh i 3000 kWh rocznie” – donosi portal Rachuneo 

Dlatego warto wiedzieć, jak mądrze korzystać z energii elektrycznej. 

 

Użycie ładowarki  

Przede wszystkim warto podkreślić, że ładowarka pobiera prąd cały czas. Dotyczy to wszystkich urządzeń elektrycznych podłączonych do gniazdka. Nawet w przypadku, gdy nie ładujemy urządzenia, a znajduje się ona w gniazdku. Wiele osób ładuje swoje smartfony codziennie, dlatego jak tłumaczą nie odłączają oni swoich ładowarek z kontaktów. Jednak czy jest to ekonomiczne rozwiązanie?  

Odpowiedzi na ten temat podjął się polski TikToker Dawid Kosiński. Na swoim profilu opublikował film, który zawiera informację, ile wynoszą koszty stale podłączonej ładowarki do gniazdka. W tym celu mężczyzna użył ładowarki do szybkiego ładowania oraz miernika zużycia energii. 

Koszty zużycia prądu 

Zwykłe, najprostsze ładowarki zużywają minimalną ilość energii. Są to urządzenia 5 i 10 – watowe. Natomiast ładowarki o funkcji szybkiego ładowania posiadają moc przykładowo 90 watów. Właśnie tego typu urządzenia użył TikToker w swoim eksperymencie. 

Wyniki pokazały, że ładowarka o mocy 90 watów podłączona do gniazdka wynosi 1,7 grosza dziennie. Zatem miesięcznie jest to koszt w wysokości 51 groszy, a w skali roku 6,19 zł.  

Z pewnością nie są to kwoty, które znacznie wpłynął na domowy budżet. Jednak osoby oszczędne będą mogły w ten sposób kontrolować swoje wydatki.