Jak wybrać perfumy idealne?

Sponsorowany
Styl życia
26.11.2022 13:50
Jak wybrać perfumy idealne?

Nowe perfumy to coś, co prawie u każdego z nas wywoła uśmiech na twarzy. Po czym poznać, że wybrany zapach nam pasuje? Na co zwrócić uwagę przy zakupach?

 

  1. Dlaczego warto poświęcić więcej czasu na wybór perfum?
  2. Nuty zapachowe w perfumach - jakie wyróżniamy?
  3. Perfumy damskie, męskie oraz perfumy unisex - czym się od siebie różnią?
  4. Markowe perfumy z tradycjami

 

Dlaczego warto poświęcić więcej czasu na wybór perfum?

Podobnie jak odzież, zapachy którymi się otaczamy to element naszej identyfikacji, osobowości. Powinny być dopasowane do nas, naszych upodobań, ale także do okazji, na jaką z nich korzystamy. Z tego powodu w przypadku wybierania perfum nie warto się spieszyć ani podążać za aktualnymi trendami. Dużo lepszym wyjściem jest powolne odkrywanie tego świata, próbowanie wielu rzeczy i stopniowe dochodzenie do tego, jakie zapachy cieszą nas najbardziej i dobrze współgrają z naszą ogólną prezencją czy samopoczuciem. Jeżeli chcemy bardzo dokładnie dobrać wodę toaletową czy perfumy do siebie, nie wahajmy się eksperymentować, a także zgłębiać naszej wiedzy w tym temacie. Jest on też - jakby nie patrzeć - bardzo ciekawy i zwyczajnie warto wiedzieć więcej, zanim podejmiemy decyzję o zakupie.

 

Nuty zapachowe w perfumach - jakie wyróżniamy?

Zarówno zapachy damskie, jak i męskie nie są płaskie i jednolite. Woda perfumowana, toaletowa czy perfumy posiadają w sobie kilka nut zapachowych, z których każda kolejna jest trwalsza od poprzedniej. To właśnie dlatego nie powinniśmy spieszyć się z zakupami - testując nowe zapachy pozwólmy im wybrzmieć w całości, tak aby mieć pewność, że wszystkie kolejne nuty nam odpowiadają. Zazwyczaj kompozycja składa się z trzech warstw:

  • nuta głowy: to ją poczujemy jako pierwszą i to ona najszybciej ulotni się po spryskaniu ciała zapachem. Niezależnie od przeznaczenia perfum w większości przypadków jest to nuta najlżejsza, w której dominuje woń cytrusów, kwiatów i innych. Wiele osób kupuje perfumy tylko w oparciu o pierwsze wrażenie, co może być bardzo złudne. Nuta głowy zostanie z nami zaledwie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut;
  • nuta serca: to drugi element kompozycji perfum, jaki dane nam będzie poczuć. Odkryjemy ją po około 10-15 minutach od aplikacji perfum, a zapach utrzymuje się od godziny-dwóch do nawet czterech, zależnie od wykorzystanych w produkcie składników. Jest to element spajający nutę głowy z bazowym zapachem perfum, chociaż często sam w sobie również ma wyrazisty zapach. Znajdziemy tu przede wszystkim aromaty korzenne, kwiatowe, a także drewniane. W perfumach męskich często da się wyczuć także skóra oraz tytoń;
  • nuta bazowa: można powiedzieć, że jest to samo serce każdego zapachu, i to ono powstaje jako pierwsze w procesie wytwarzania perfum. Ta nuta zostanie z nami najdłużej, bo nawet do kilkunastu godzin po aplikacji. Jest to zapach najmniej wyrazisty, jednak niezbędny aby pierwsze dwie kompozycje mogły w pełni wybrzmieć. Znajdziemy tu między innymi piżmo, zapachy leśnej żywicy, ambrę, wanilię, a nawet przyprawy korzenne. Wiele marek perfum tworzy nuty bazowe także w oparciu o zapachy drewna i inne kojarzące się ze świeżością natury.

 

Perfumy damskie, męskie oraz perfumy unisex - czym się od siebie różnią?

Klasyczny podział na perfumy męskie i damskie zna praktycznie każdy. Te pierwsze cechują się zwykle dużo mocniejszym, bardziej agresywnym zapachem, który dobrze komplementuje męską naturę. Z kolei wody toaletowe i inne przeznaczone dla pań mają zwykle aromat delikatniejszy, świeży i ulotny, kojarzący się naturalnie z kobiecością. Bardzo dużą i ciekawą częścią rynku są także zapachy unisex, mniej popularne jednak zdecydowanie warte uwagi. Ich kompozycja zapachowa sprawia, że nie wskazują one bezpośrednio na żadną z płci - mogą ich swobodnie używać zarówno panie, jak i panowie. Tego typu perfumy to ciekawa opcja na co dzień, gdy nie chcemy za bardzo przyćmiewać innych osób, na przykład w pracy, ale jednocześnie lubimy posiadać i wykorzystywać swój unikatowy zapach. Perfumy niszowe unisex mogą być świetną bazą do wykorzystania na co dzień, ale także znajdziemy w tej kategorii wiele produktów o tak niespodziewanych kompozycjach, że z chęcią użyjemy ich także na wyjątkową okazję.

 

Markowe perfumy z tradycjami

Jednym z najpowszechniej znanych marek zapachów są oczywiście perfumy Chanel. Sławne Chanel no 5 do dzisiaj stanowi obiekt pożądania wielu kobiet i zapisało się już trwale na kartach historii mody i kultury. Wybierając markowe, ponadczasowe zapachy możemy z jednej strony posmakować świata z dawnych lat, a z drugiej postawić na jedyną w swoim rodzaju elegancję, która każdemu pozwoli poczuć się w sposób wyjątkowy. Z tego powodu warto próbować zapachów z wyższych półek - nie tylko przez wzgląd na ich jakość, ale także historię, która za nimi stoi. Co więcej, na taką "wycieczkę" w czasie mogą wybrać się nie tylko panie, ale także panowie. Najlepszym przykładem będzie tutaj Chanel Bleu de Chanel, który również posiada unikalna kompozycję nut zapachowych i pozwoli nam na odkrycie do tej klasycznej i eleganckiej wersji siebie. Ponieważ jednak perfumy markowe posiadają tak mocne zapachy i budzą jednoznaczne skojarzenia, lepszym wyjściem jest zarezerwowanie ich  użycia na naprawdę wyjątkowe okazje.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną